Είκονες ντροπής αντίκρισαν, ότι επέλεξαν το πρωί της Δευτέρας να επισκεφθούν το λιμάνι και τη Νέα Παραλία Θεσσαλονίκης είτε για να γυμναστούν, είτε για κάποιο άλλο λόγο.
![](https://politik.gr/wp-content/uploads/2020/05/1.jpg)
Η χθεσινή πολυκοσμία που παρατηρήθηκε στα κεντρικά σημεία της πόλης, καθώς η άρση των μέτρων που επιβλήθηκαν καθώς και οι εξαιρετικές καιρικές συνθήκες έφεραν εικόνες που δεν τιμούν καθόλου τον πολιτισμό μας.
![](https://politik.gr/wp-content/uploads/2020/05/3.jpg)
Καλαθάκια που ξεχείλιζαν σκουπίδια, πεσμένα πλαστικά ποτήρια καφέ, αλουμινένια κουτάκια αναψυκτικών, βάσεις μεταφορά καφέ, πλαστικά μπουκάλια νερού, πεταμένα ή πεσμένα από την υπερχείλιση των ειδικών κάδων στο έδαφος.
![](https://politik.gr/wp-content/uploads/2020/05/4.jpg)
Το θετικό της υπόθεσης ήταν η άμεση κινητοποίηση των ανθρώπων που εργάζονται στον τομέα της καθαριότητας του Δήμου Θεσσαλονίκης, καθώς από νωρίς το πρωί η εικόνα επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα.