US Open: Ύστερα από έναν αγώνα-«θρίλερ» ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Μάρεϊ με 3-2 σετ (vid)

Την πρόκρισή του στον 2ο γύρο του US Open πέτυχε τα ξημερώματα της Τρίτης (31/8) ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Ο Σκωτσέζος προηγήθηκε δύο φορές, όμως ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε την ανατροπή και πήρε την πρόκριση.

Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης -ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα διάρκειας τεσσάρων ωρών και 48 λεπτών– επικράτησε 3-2 σετ με 2-6, 7-6 (7), 3-6, 6-3, 6-4 του θρυλικού Άντι Μάρεϊ και εξασφάλισε για τρίτη φορά στην καριέρα του την παρουσία του στην επόμενη φάση του αμερικάνικου Open.

Ο Μάρεϊ μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ. Πιέζοντας από την αρχή και υπερασπιζόμενος το μπρέικ, έκανε το 3-1. Από τη μία, ο ίδιος εξαιρετικός, από την άλλη ο Τσιτσιπάς μακριά από τα υψηλά του στάνταρ, το Νο114 της παγκόσμιας κατάταξης έφτασε στο 5-1, για να πάρει το πρώτο σετ με 6-2 σε 42′.

Ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να πετύχει το πρώτο του μπρέικ στο τέταρτο σετ, ύστερα από 3 ώρες και 14′ αγώνα! Κάτι που του έδωσε ώθηση και για δεύτερο, φτάνοντας με φόρα στο 5-0

Ο άλλοτε Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης Άντι Μάρεϊ με όπλο την εμπειρία του προσπάθησε να οδηγήσει το ματς στον ρυθμό που τον βόλευε αλλά ο Τσιτσιπάς το αντιλήφθηκε και άρχισε γρήγορα να προσαρμόζεται στους ρυθμούς του Μάρεϊ.

Κι οι δύο κατέθεταν μέσα στο γήπεδο ότι δυνάμεις τους είχαν απομείνει με τον Μάρεϊ να μειώνει σε 5-4, αλλά ο Στέφανος σέρβιρε εξαιρετικά, δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο του και πήρε τελικά τη νίκη μετά από μία επική μάχη 4 ωρών και 49 λεπτών!