Θρίαμβος για Λίβερπουλ, με δύο νίκες στα ημιτελικά

Θρίαμβος για τη Λίβερπουλ και στο Μάντσεστερ και πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League! Οι ρεντς μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως «τούμπαραν» το ματς στο «Etihad» και πέρασαν στην επόμενη φάση διπλασιάζοντας τις νίκες τους απέναντι στη Σίτι (2-1 και 3-0 το πρώτο ματς).

Με ανατροπή

Τέλειο ξεκίνημα για τους «πολίτες» που άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Ζέσους, όμως δεν κατάφεραν να παρασύρουν την άψογα στημένη ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Στο 42ο λεπτό βέβαια φωνάζουν σωστά για κανονικό γκολ του Σανέ που δεν μέτρησε. Από τις διαμαρτυρίες μάλιστα αποβλήθηκε στο φινάλε του ημιχρόνου ο Γκουαρντιόλα.

Το ματς κρίθηκε στο 56ο λεπτό όταν ο Σαλάχ πήρε την μπάλα σε σημείο βολής και πάγωσε το «Etihad». Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Φιρμίνο στο 77ο λεπτό εκμεταλλευόμενος ένα τραγικό λάθος του Οταμέντι.