Super League: Άνετη νίκη της ΑΕΛ επί του Απόλλωνα Σμύρνης

Η ΑΕΛ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης και με το τελικό 3-0 έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στον β’ γύρο της Super League (16η αγωνιστική).

«Κλειδί» στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η αποβολή του Στάθη στο 50ό λεπτό, με τον Απόλλωνα να μένει με 10 παίκτες για σχεδόν ένα 45λεπτο.

Το σύντομο «φιλμ» του αγώνα της Super League:

Η θεσσαλική ομάδα προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 5’ ο Μπαργκάν εκτέλεσε το φάουλ στο ύψος του δευτέρου δοκαριού, ο Χουάντερσον δεν βγήκε από την εστία του και ο Γκίνο, υπό την πίεση του Φατιόν, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ΑΕΛ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς ο Μπαργκάν έκανε την ντρίμπλα στον Στάθη, αυτός τον αγκάλιασε και δεν του επέτρεψε να αποκτήσει πλεονέκτημα, με τον διαιτητή να του δείχνει σωστά τη δεύτερη κίτρινη και το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αποβολή και στο 63ο λεπτό κατάφεραν να «γράψουν» το 2-0 με το πλασέ του Νούνιτς σε άδεια εστία.

Ο ίδιος παίκτης στο 77’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-0), μετά την προσωρινή απόκρουση του Χουάντερσον σε σουτ του Ντέλετιτς.