Super Cup: Βύθισε το υποβρύχιο στα πέναλτι η Τσέλσι

Ακόμα ένα τρόπαιο στην συλλογή της βάζει η Τσέλσι η οποία επικράτησε της Βιγιαρεάλ με 6-5 στην διαδικασία των πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με το σκορ στο 1-1 αποτέλεσμα που έμεινε και στα τριάντα λεπτά της παράτασης οδηγώντας το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί η Τσέλσι ήταν πιο εύστοχη και μπόρεσε να κερδίσει το πρώτο τίτλο της χρονιάς, επικρατώντας με 65 από την άσπρη βούλα.

Το σκορ για τους Λονδρέζους άνοιξε ο Ζίγιες στο 27 όταν βρέθηκε σε θέση βολής και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Στο 73ο λεπτό η Βιγιαρεάλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια όταν έκανε σμπαράλια την άμυνα της Τσέλσι και με εκπληκτικό πλασέ του Μορένο έκανε το 1-1.