Στο 95΄ ο Όρτα λύτρωσε την Μπράγκα

Ήρθε η λύτρωση για την Μπράγκα από τον Αντρέ Όρτα , με γκολ στις καθυστερήσεις (90΄ +5΄), στο 3-2 επί της Μορεϊρένσε, στο “Estadio C. Joaquim de Almeida Freitas”.

Το Οπλοστάσιο του Μίνιο είχε προηγηθεί με γκολ των Μαρτίνς (39΄) και Μεδέιρος (41΄), αλλά μέσα σε 3 λεπτά, στο β΄ μέρος, η Μορεϊρένσε ισοφάρισε σε 2-2, πρώτα με γκολ του Βιτόρια στο 80΄ και εν συνεχεία με σκόρερ τον Παουλίνιο στο 83΄.

Λύτρωση στο 92' για την Μπενφίκα

Στο τέλος όμως μίλησε ο Πορτογάλος Αντρέ Όρτα, ήταν αυτός που χάρισε το «τρίποντο» στην Μπράγκα, με το οποίο έφτασε τους 6 βαθμούς, σε 3 αγωνιστικές στην Primeira Liga.

Oι γηπεδούχοι έχουν αποκομίσει μόλις 1 βαθμό στα πρώτα τρία ματς στο πρωτάθλημα Πορτογαλίας.

Αν και χρειάστηκε να περάσουν τρεις αγωνιστικές, ήρθε η νίκη για την Αρούκα που πήρε τους πρώτους 3 βαθμούς της στην Primeira Liga, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της ουραγού και χωρίς νίκη Φαμαλικάο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με τον Ροντρίγκες, αλλά η Αρούκα απάντησε στο β΄ μέρος με δύο γκολ, αρχικά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάσο στο 66΄ και εν συνεχεία με τον Σίλβα στο 89ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής στην Primeira Liga έχουν ως εξής: