Στην κορυφή της Ευρώπης η Τσέλσι: Δείτε τα highlights του αγώνα, τους πανηγυρισμούς, και τις δηλώσεις

Καλύτερα προετοιμασμένη, σωματικά και ψυχολογικά, με λιγότερο άγχος, λιγότερη νευρικότητα και περισσότερες “καθαρές” ευκαιρίες, η Τσέλσι πανηγυρίζει δίκαια το δεύτερο Τσάμπιονς Λιγκ στην ιστορία της.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ κέρδισε με 1-0 στο “Ντραγκάο” του Πόρτο τους πρωταθλητές Αγγλίας, τη Μάντσεστερ Σίτι του Πέπ Γκουαρντιόλα, που σε αυτό τον τελικό έδειξαν να υστερούν από τους πιο αποφασιστικούς “μπλε”.

Το γκολ που χάρισε το βαρύτιμο τρόπαιο στους Λονδρέζους στον αγγλικό “εμφύλιο”, πέτυχε στο στο 42΄ ο Κάι Χάβερτς.

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Υπενθυμίζεται οτι η Τσέλσι έχει κατακτήσει το Τσάμπιονς Λιγκ και το 2012 κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου, την προκάτοχό της στον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης.

Δείτε τους έξαλλους πανηγυρισμούς στους οποίους ξέσπασαν οι παίκτες, ο προπονητής, και όλα τα μέλη της ομάδας της Τσέλσι, μόλις ο διαιτητής σφύριξε την λήξη του αγώνα:

Οι πανηγυρισμοί συνεχίστηκαν στα αποδυτήρια, ενώ ο Πεπ Γκουαρντιόλα δήλωσε, μετά το τέλος του αγώνα:

«Αυτή ήταν μια καταπληκτική σεζόν για εμάς, οπότε είναι μια τιμή να βρισκόμαστε εδώ. Σήμερα είμαστε στενοχωρημένοι, αλλά με το πέρας του χρόνου θα καταλάβουμε ότι πήραμε πολλά από αυτήν την σεζόν. Ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι. Είχαμε τις πρώτες καθαρές ευκαιρίες. Έχασαν μια με τον Βέρνερ, στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πούλισιτς, και στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν εξαιρετικοί, ήμασταν γενναίοι, αλλά δεν μπορούσαμε αυτό να το μετατρέψουμε σε γκολ γιατί η άμυνά τους ήταν τόσο δυνατή, τόσο γρήγοροι στις αντεπιθέσεις. Δεν τους επιτρέψαμε να παίξουν όπως θέλανε, οι παίκτες (μας) ήταν εξαιρετικοί, όλοι τους, προσπαθήσανε, οπότε ναι… θα επιστρέψουμε μάλλον κάποια μέρα εδώ ξανά».