Στα τελικά του Ευρωπαϊκού η εθνική γυναικών

Πήρε την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης ομαδικού 2021 και πανηγυρίζει στο Βελιγράδι η εθνική ομάδα γυναικών.

Για την καθοριστική 3η αγωνιστική στο 1ο γκρουπ των προκριματικών της β’ κατηγορίας, κατέβαλλε την Τουρκία με 3-2, πήρε αήττητη την 1η θέση και αμέσως το «εισιτήριο» για την τελική φάση του πρωταθλήματος στην Κλουζ Ναπόκα της Ρουμανίας (28 Σεπτεμβρίου-3 Οκτωβρίου)!

Θα είναι παρούσα και αυτή τη φορά στην κορυφαία διοργάνωση της ηπείρου, θέση που εξασφάλισε εμφατικά από το πρώτο προκριματικό στάδιο και αξίζει απόλυτα, όπως δείχνει με την πορεία της όλα αυτά τα χρόνια.

Με την ίδια τριάδα, που αγωνίστηκε χτες κόντρα στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, πραγματοποίησε έξοχη εμφάνιση στον καθοριστικό αγώνα για την προνομιούχο πρωτιά στο γκρουπ και παράλληλα ήταν πολύ δυνατή ψυχολογικά.

Στο συναρπαστικό ματς, που κράτησε τρεις ώρες, μπορούσε να επικρατήσει ακόμα και με 3-0, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι δεν έχασε αυτοπεποίθηση και ηρεμία όταν δέχτηκε την ισοφάριση.

Αυτή τη φορά είχε μεγάλη πρωταγωνίστρια την Κωνσταντίνα Παρίδη, η οποία πέτυχε δύο νίκες, ωστόσο δεν υστέρησε καμία αθλήτρια σε μία πολύ καλή μέρα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα!

Η άλλη νίκη ήρθε στην αρχή από την Κατερίνα Τόλιου, ενώ η νεαρή Μαλαματένια Παπαδημητρίου κάμφθηκε στο μοναδικό της ματς.

Στο κοουτσάρισμα ήταν ο εθνικός ομοσπονδιακός προπονητής γυναικών Γιώργος Καρύτσας και τέταρτη αθλήτρια της ομάδας η Ελισάβετ Τέρπου.

Η Ελλάδα πήρε το Α και σε αυτό το ματς και η Κατερίνα Τόλιου (νούμερο 143 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) μπήκε πρώτη στο τραπέζι.

Είχε τον πρώτο λόγο απέναντι στην Έτσε Χάρατς (No 327) και το επιβεβαίωσε με σκορ 3-1.

Με το αμυντικό στυλ παιχνιδιού της είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή.

Με σταθερή απόδοση κι έχοντας ξεσπάσματα πήρε με διαφορά το 1ο και το 4ο σετ.

Πιέστηκε πολύ στο 2ο σετ, αλλά βρήκε τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία ώστε το προσωρινό 2-0 σετ να της δώσει και ψυχολογικό προβάδισμα.

Στη θέση 2 αγωνίστηκε ξανά η Κωνσταντίνα Παρίδη (Νο 264) κι αντιμετώπισε την πρώτη Τουρκάλα, τη Σιμπέλ Αλτίνκαγια (Νο 185).

Σε απόλυτα ισορροπημένο ματς η πρωταθλήτρια Ελλάδας του διπλού γυναικών επικράτησε με 3-2 βγάζοντας εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο, αυτοσυγκέντρωση και ψυχραιμία.

Το 2ο και το 3ο σετ τα έχασε στην παράταση (στο 3ο ισοφάρισε προσωρινά από 7-10).

Στο 4ο σετ έσωσε ματς μπολ και μετά κατάφερε εκείνη να επικρατήσει στην παράταση, ώσπου στα μέσα του 5ου σετ έκανε εντυπωσιακό σερί από το 5-6 για να φτάσει στην καθοριστική, για την έκβαση του ματς, νίκη.

Στο τρίτο στη σειρά ματς χρησιμοποιήθηκε και πάλι η 17χρονη Μαλαματένια Παπαδημητρίου (Νο 604) κι ανέλαβε δύσκολο έργο απέναντι στη Σιμάι Κουλακσέκεν, που δεν είναι αξιολογημένη τον τελευταίο καιρό, αλλά έχει κινηθεί σε θέσεις πολύ ψηλότερες από της Ελληνίδας αθλήτριας.

Αμφίρροπο ήταν και αυτό το ματς με την Τουρκάλα (που χτες με τη Βοσνία είχε αγωνιστεί στη θέση 2 της ομάδας της) να παίρνει στο τέλος τη νίκη με 3-2.

Έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα στο 5ο σετ και το εκμεταλλεύτηκε.

Ακριβώς πριν η αριστερόχειρας πρωταθλήτρια μας είχε ισοφαρίσει 2-2 στην παράταση κι αφού είχε προηγηθεί 9-5 με πέντε συνεχόμενους πόντους.

Η ευκαιρία για να έρθει η νίκη στα τρία ματς, χάθηκε αλλά σε καμιά περίπτωση δεν επρόκειτο για αναπάντεχη εξέλιξη, που ενδεχομένως επηρέαζε τη συγκέντρωση και την ηρεμία της ομάδας.

Η προσπάθεια συνεχίστηκε λοιπόν και η 1η Ελληνίδα, η Τόλιου, διεκδίκησε αργότερα την καθοριστική νίκη με αντίπαλο την Αλτίνκαγια.

Ήταν ξεκάθαρο ότι θα είχε υψηλό εμπόδιο μπροστά της, καθώς η Τουρκάλα την είχε νικήσει με 4-2 τον περασμένο Απρίλιο, στο Προολυμπιακό τουρνουά της Ευρώπης.

Πήγε στα πέντε σετ και αυτό το ματς με την Αλτίνκαγια να δείχνει πάλι τις αρετές της απέναντι στην άμυνα και να επικρατεί οριακά.

Στο 4ο σετ η Τόλιου έχασε σοβαρό προβάδισμα με 7-3, αλλά βρήκε διεξόδους στο τέλος, στο 5ο σετ έκανε η Αλτίνκαγια (συμπαίκτριά της στο φετινό Ευρωπαϊκό) καλύτερη αρχή, πήγε κι εκείνη στο 7-3 και τελικά την πλησίασε στον πόντο.

Ο αγώνας πήγε στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι κι εκεί «μίλησε» ξανά η Παρίδη.

Η ισοφάριση στο σκορ ομάδων ουδόλως επίδρασε στην ψυχολογία της και πήρε αμέσως το πάνω χέρι κόντρα στη Χάρατς.

Ήταν καλύτερη, πέρασε την τακτική της και τα χτυπήματά της και με το επιβλητικό 3-0 έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς.

Η Ελλάδα πέτυχε άμεσα τον στόχο της στη σερβική πρωτεύουσα και δεν χρειάστηκε να περιμένει τη δεύτερη προκριματική φάση με το μίνι ταμπλό των 2ων ομάδων από τα γκρουπ για μία ακόμα θέση.

Σημάδι κι αυτό για την απόλυτη ετοιμότητα και την καλή δυναμική της ομάδας.

Από την Ελλάδα ήταν αναπληρωματική η Ελισάβετ Τέρπου και από την Τουρκία η Πενρμπέ Οζκάγια.