Σόου Μαυροκεφαλίδη και πρεμιέρα «με το δεξί» για Περιστέρι

Μία περίοδος ήταν αρκετή για το Περιστέρι, προκειμένου να επιβάλει το ρυθμό του και να μπει ιδανικά στο εφετινό πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επικράτησε με 84-81 του μαχητικότατου Κολοσσού στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για την 1η αγωνιστική, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 28-10 έγραψαν το 69-54, το οποίο αποτέλεσε «μαξιλαράκι» στην προσπάθεια αντεπίθεσης του Κολοσσού στον… επίλογο του αγώνα. Έχοντας βρει ρυθμό από τα 6.75 στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στα 24΄΄ για τη λήξη σε 82-81, αλλά η ψυχραιμία του Πέτεγουεϊ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (84-81), γλίτωσε το Περιστέρι από το… έμφραγμα.

Εκτός του Μαυροκεφαλίδη, διψήφιοι ήταν και οι Αμπντούλ Γκάντι (13π., 7ασ.), Τέραν Πέτεγουεϊ (11π.). Από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Ντομινίκ Άρτις με 25 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Παναγιώτου, Τσώνος

Οι συνθέσεις:

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1), Πέτεγουεϊ 11 (1), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1), Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, ΜαΚλιν 9 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 25 (3), Καντέρ 12, Μπιλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα.