Ρονάλντο: Ο άνθρωπος των ρεκόρ

Ήρθε η νίκη με ανατροπή με το ανεπανάληπτο ρεκόρ που «υπέγραψε» ο Ρονάλντο.

Είναι πια ο αρχισκόρερ, όλων των εποχών σε επίπεδο εθνικών ομάδων (110 γκολ), η Πορτογαλία βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο.

Με οδηγό και ενώ είχε χάσει πέναλτι τον εκπληκτικό Κριστιάν Ρονάλντο στις καθυστερήσεις του αγώνα με την Ιρλανδία πέτυχε η Πορτογαλία (2-1) την νίκη.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο με τη φανέλα της εθνικής Πορτογαλίας

Την ώρα που η Γαλλία «σκόνταφτε» απέναντι στην Βοσνία (1-1), ενώ η Δανία χρειάστηκε μόλις τα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης για να φτάσει στο 2-0 επί της Σκωτίας και να κάνει το 4Χ4 στο ξεκίνημα των προκριματικών του Μουντιάλ 2022.

Για 89 λεπτά η Ιρλανδία κρατούσε στα χέρια της τη νίκη επί της Πορτογαλίας στο Φάρο, αλλά ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Παρότι ο νεοαποκτηθείς άσος της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να σκοράρει στο 15΄ με πέναλτι, στο 89΄ και 90΄+6 «πήρε τ΄ όπλο» του δύο φορές και οδήγησε τους Ίβηρες στην τεράστια ανατροπή.

Με τα δύο γκολ που πέτυχε έφτασε τα 110 κι έγινε ο κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών σε επίπεδο εθνικών ομάδων, ξεπερνώντας τον σπουδαίο Ιρανό στράικερ, Αλί Νταΐ, ο οποίος είχε σημειώσει 109.

Ο Λουίς Φαν Γκάαλ ξεκίνησε με θετικό αποτέλεσμα την τρίτη θητεία του στον πάγκο της Εθνικής Ολλανδίας.

Σ΄ ένα δύσκολο και κρίσιμο ματς στο Όσλο, απέναντι στη Νορβηγία, οι «οράνιε» έμειναν «όρθιοι» με σκορ 1-1, την ώρα που στο «Σταντ ντε Φρανς» η Γαλλία δεν μπορούσε να ξεπεράσει με επιτυχία το εμπόδιο της Βοσνίας (1-1).

Οι «τρικολόρ», μάλιστα, από το 51ο λεπτό έπαιζαν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Κουντέ.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των 10 ομίλων της Ευρωπαϊκής Ζώνης: