Recopa Sudamericana: Η Ντεφένσα “κατατρόπωσε” την Παλμέιρας του Φερέιρα

Την κατάκτηση του Recopa Sudamericana πανηγυρίζει η Ντεφένσα ι Χουστίσια, καθώς κατάφερε να πάρει στα πέναλτι το τρόπαιο εις βάρος της Παλμέιρας του Άμπελ Φερέιρα.

Η Παλμέιρας είχε επικρατήσει με 2-1 στο πρώτο ματς, όμως ηττήθηκε με το ίδιο σκορ στον επαναληπτικό που έγινε τα ξημερώματα και το ζευγάρι οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (καθώς το σκορ παρέμεινε στην παράταση). Εκεί, η αργεντίνικη ομάδα ήταν πιο τυχερή και επικράτησε τελικά με 4-3.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Βέιγκα με πέναλτι στο 22’ είχε ανοίξει το σκορ για την Παλμέιρας και όλα έδειχναν ότι θα κατακτούσε τον τίτλο. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Ρομέρο ισοφάρισε και στις καθυστερήσεις ο Μπενίτεθ έκανε την ανατροπή, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Παλμέιρας έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 68’ λόγω της αποβολής του Βίνα, ενώ στο 98’ η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, καθώς ο Ρομέρο είδε την κόκκινη κάρτα.