Premier League: “Ξεμπούκωμα” της Σίτι στο β’ ημίχρονο και… 0-3 τη Φούλαμ

Πετυχαίνοντας όλα της τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με το νικηφόρο 0-3 από την έδρα της Φούλαμ, φτάνοντας ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση της φετινής Premier League.

Με ένα ασύλληπτο δεκαπεντάλεπτο μετά την έναρξη του δεύτερου μισού, η «αρμάδα» του Πεπ Γκουαρντιόλα πέτυχε τρία γκολ, τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής και ύστερα «κατέβασε ταχύτητα».

Το σκορ στην έδρα της Φούλαμ άνοιξε ο Τζον Στόουνς στο 47ο λεπτό, ενώ στο 56΄ ο Γκαμπριέλ Ζεσούς διπλασίασε. Στο 59ο λεπτό ο Τοσίν Ανταραμπιόγιο υπέπεσε σε πέναλτι επί του Φεράν Τόρες και ο Σέρχιο Αγουέρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τα 11 βήματα, στο 60΄.

Η Σίτι έφτασε στους 71 βαθμούς ύστερα από 30 αγώνες και άνοιξε τη διαφορά από τη δεύτερη στην κατάταξη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο +17, με παιχνίδι περισσότερο, ενώ η Φούλαμ παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.