ΠΑΟΚ: Σαν σήμερα…άλωσε την Πόλη! (vids)

Δέκα χρόνια από το έπος της Κωνσταντινούπολης κόντρα στη Φενέρμπαχτσε

Σημαντική για…δύο λόγους είναι η σημερινή μέρα για τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ. Όπως διαβάσατε νωρίτερα, σήμερα ο “Δικέφαλος” αγωνίζεται κόντρα στη Ριέκα έτσι ώστε να πάρει το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa Conference League.

Εκτός απ’ αυτό βέβαια, η 26η Αυγούστου, έχει χαραχθεί στη μνήμη των οπαδών των “ασπρόμαυρων” γιατί σαν σήμερα το 2011 η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη “άλωσε” την Κωνσταντινούπολη με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε!

Πιο συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ αγωνιζόταν για λογαριασμό του δεύτερου γύρου της φάσης των play off του UEFA Europa League, και ήθελε να υπερασπιστεί το 1-0 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα με το γκολ του Βιεϊρίνια. Οι Τούρκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα στην κανονική διάρκεια, κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου, οι Θεσσαλονικείς πέτυχαν το γκολ που χρειάζονταν έτσι ώστε να πάρουν την πρόκριση για τους ομίλους! Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, βρήκε με το κεφάλι τον Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής με το αριστερό, άφησε…άγαλμα τον Βολκάν Ντεμιρέλ “έγραψε” το 1-1 και ο “Δικέφαλος” πανηγύρισε την πρόκριση μέσα στην Πόλη!