ΠΑΟΚ: Διπλό το χθεσινό ρεκόρ

Δεν ήταν το μόνο ρεκόρ που συμπλήρωσε με τους 42 αγώνες χωρίς ήττα ο ΠΑΟΚ στο χθεσινό παιχνίδι του με την Λαμία. Παράλληλα σημείωσε ένα εξ ίσου σημαντικό ρεκόρ σχετικά με το συντομότερο σκοράρισμα τριών διαδοχικών τερμάτων στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Έντεκα λεπτά ήταν αρκετά από το σφύριγμα της έναρξης για να πετύχει ο πρωταθλητής τρία όμορφα τέρματα και οι Μίσιτς, στο 2′, Λημνιός στο 6′ και  Κάρολ Σφιντέρσκι στο 11′ ήταν αυτοί που  διαμόρφωσαν πολύ σύντομα ένα νικηφόρο αποτέλεσμα που άφησε απόλυτα ικανοποιημένους τους θεατές του αγώνα. Τουλάχιστον αυτούς που πρόλαβαν να παρακολουθήσουν αυτή την ομοβροντία τερμάτων, γιατί ένα άλλο μέρος των φίλων του Δικεφάλου δεν πρόλαβε να τα παρακολουθήσει “ζωντανά” αφού ως εκείνη την ώρα μερικοί ακόμα εισέρχονταν στο γήπεδο.

Μάλιστα μερικοί που μπήκαν στις κερκίδες του γηπέδου μετά το 12′ μόνο τηλεοπτικά παρακολούθησαν την πιο σύντομη τριάρα στην ιστορία του ΠΑΟΚ, καθώς το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν τα 13 λεπτά από το ξεκίνημα του αγώνα. Πότε είχε συμβεί αυτό; Μόλις πέντε χρόνια πριν, το 2014 και συγκεκριμένα στις 26 του Γενάρη, τότε που ο ΠΑΟΚ είχε προηγηθεί με 3-0 της Βέροιας σε 13 λεπτά, με τους Ολίσε (1′), Μαντούρο (5′) και Σαλπιγγίδη (13′).

Στο μεταξύ ο ΠΑΟΚ μπαίνει από αύριο στην προετοιμασία του για τον αγώνα του Σαββάτου στον Βόλο κατά του νεοφώτιστου ΝΠΣ. Παίκτες και τεχνικό τιμ συναντήθηκαν σήμερα στο γήπεδο, με το πρόγραμμα να περιλαμβάνει αποθεραπεία για όσους αγωνίστηκαν χτες και δουλειά στην κατοχή της μπάλας για τους υπόλοιπους.

Ο Ομάρ Ελ Καντουρί ξεκίνησε τρέξιμο στο γήπεδο, ενώ ο Χοσέ Μαουρίσιο έμεινε στο γυμναστήριο. Ο Βραζιλιάνος νιώθει ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο και θα γίνει ειδική διαχείριση τις επόμενες μέρες.

Τα προγράμματά τους συνέχισαν και οι Βαρέλα και Βέρνμπλουμ.

©Πηγή: amna.gr