Ο Ντούμπλιεβιτς «σκόρπισε» τη Ρεάλ

Η Βαλένθια διέσυρε τη Ρεάλ στη Μαδρίτη, γράφοντας το «δύο στα δύο» στην εφετινή Euroleague. Οι «νυχτερίδες» συνέτριψαν με 93-77 την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, μετατρέποντας τον «ισπανικό εμφύλιο» σε παράσταση για ένα ρόλο και υποχρεώνοντας τη «Βασίλισσα της Ευρώπης» στη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η Βαλένθια «καθάρισε» τον αγώνα από το τρίτο δεκάλεπτο, όταν η άμυνά της κράτησε τους γηπεδούχους στους 14 πόντους τη στιγμή που η περιφέρεια είχε πάρει «φωτιά», γράφοντας στο 30΄ το 53-68. Το +15 εκτοξεύτηκε στο +20 στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τη Ρεάλ να έχει… παραδοθεί στις ορέξεις των φιλοξενούμενων.

Σπουδαία βραδιά για τον Μαυροβούνιο σέντερ της Βαλένθια, Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και ρεκόρ καριέρας σε εύστοχα τρίποντα (6/9). Από τη Ρεάλ των 15 λαθών ξεχώρισε ο Βάλτερ Ταβάρες με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.