Ο Ιμόμπιλε όλα τα «Λεφτά» για τη Λάτσιο

Ο Ιμόμπιλε όλα τα «Λεφτά» για τη Λάτσιο επί της Σπέτσια στο «Ολίμπικο», πετυχαίνοντας χατ-τρικ σε 42 λεπτά, οδήγησε την ομάδα του στο επιβλητικό 6-1 σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της Serie A.

Κάνοντας το λάθος να προηγηθεί, η Σπέτσια με το γκολ του – πρώην άσου της ΑΕΚ – Ντανιέλε Βέρντε, ξύπνησε τον Ιμόμπιλε που έδωσε την απάντηση άμεσα και μάλιστα εις τριπλούν.

Η αποβολή του Γάλλου ποδοσφαιριστή που αγωνίζεται ως δεξιός μπακ, Κέλβιν Αμιάν (54’)  με απευθείας κόκκινη κάρτα για την ομάδα του Δημήτρη Νικολάου, απλοποίησε ακόμα περισσότερα τα πράγματα για τους «λατσιάλι» που σημείωσαν ακόμα τρία γκολ στο δεύτερο 45λεπτο.

Κι αν στην «Αιώνια Πόλη»… έβρεξε γκολ, κάτι τέτοιο δε συνέβη στο Μπέργκαμο.

Ενώ υπήρχαν πολλές ευκαιρίες, η Αταλάντα έμεινε στο 0-0 με την Μπολόνια, καταγράφοντας την πρώτη φετινή απώλεια βαθμών.

Οι τελικές προσπάθειες ήταν 22-4 ωστόσο ο Λούκας Σκορούπσκι «κατέβασε ρολά», με την ομάδα του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς να αποσπά το βαθμό της ισοπαλίας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στη SerieA και η βαθμολογία έχουν ως εξής: