NBA: Χοκς και Κλίπερς έκαναν το μπρέικ

Mετά από μεγάλη εμφάνιση, Κλίπερς κέρδισαν τη Γιούτα στο Σολτ Λέικ με 119-111 και απέκτησαν αβαντάζ με 3-2 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης για το NBA.

Η ομάδα του Λος Άντζελες θα έχει την ευκαιρία να προκριθεί στο 6ο ματς, που θα φιλοξενηθεί τα ξημερώματα του Σαββάτου στο Staples Center.

MVP για τους νικητές, που παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Καγουάι Λέοναρντ, ήταν ο Πολ Τζορτζ που πέτυχε 37 πόντους (9/13 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 10/11 βολές) ενώ είχε στον απολογισμό του και 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Παράλληλα, ο Τζορτζ έγινε ο πρώτος παίκτης των Κλίπερς στα χρονικά με τουλάχιστον 35 πόντους, 15 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε αγώνα για τα playoffs. Από κοντά, άξιοι συμπαραστάτες με υψηλά επίπεδα απόδοσης, ήταν οι Μάρκους Μόρις και Ρέτζι Τζάκσον με 25 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Για τη Γιούτα, με τους οποίους δεν αγωνίστηκε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι ο Μάικ Κόνλεϊ, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς σημείωσε 32 πόντους (9/17 τρίποντα), ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε 21 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ) ενώ 17 πόντους και 10 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Ρούντι Γκομπέρ.

Εξάλλου, στη Φιλαδέλφια οι Χοκς βρέθηκαν πίσω στο σκορ και με 26 πόντους, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος έφτασαν στη νίκη με 109-106.

Έτσι, τα «γεράκια» απέκτησαν προβάδισμα με 3-2 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής. Το επόμενο ματς θα διεξαχθεί στην Ατλάντα τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Πρώτος σκόρερ των Χοκς ήταν και πάλι ο Τρέι Γιανγκ, που πέτυχε 39 πόντους (8/17 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 17/19 βολές) ενώ είχε 7 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από εκεί και πέρα, ο Τζον Κόλινς είχε 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, τη στιγμή που 16 και 15 πόντους αντίστοιχα σημείωσαν οι Ντανίλο Γκαλινάρι και Λου Γουίλιαμς.

Στον αντίποδα, για τους Σίξερς ο Τζοέλ Εμπίιντ πέτυχε 37 πόντους (10/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 11/13 βολές), ενώ είχε ακόμα 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ, τη στιγμή που 36 πόντους (6/7 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 3/4 βολές) πρόσθεσε ο Σεθ Κάρι.