Μπουφόν: «Για να δώσεις τέτοιο πέναλτι, δεν έχεις καρδιά, αλλά σκουπιδοτενεκέ»

Η αποβολή του Τζίτζι Μπουφόν, στη χθεσινή αναμέτρηση ανάμεσα Ρεάλ Μαδρίτης και την Γιουβέντους αποτέλεσε και το άδοξο τέλος του Ιταλού τερματοφύλακα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Το πέναλτι που υπέδειξε στην εκπνοή του αγώνα ο Άγγλος διαιτητής, Μίκαελ Όλιβερ πάνω στον Λούκα Βάσκεθ κι ενώ η «Γιούβε» είχε ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και προηγούνταν με 0-3, έδωσε τελικά την πρόκριση στους Ισπανούς και προκάλεσε την έκρηξη του μεγάλου κίπερ, ο οποίος ακόμη και αρκετά λεπτά μετά το τέλος του αγώνα παρέμενε εκτός εαυτού.

«Για να δώσεις ένα τέτοιο αμφισβητούμενο πέναλτι, λίγο πριν το τέλος του αγώνα και να καταστρέψεις το έργο μιας ομάδας που κατέθεσε τα πάντα στον αγωνιστικό χώρο, αντί για καρδιά πρέπει να έχεις σκουπιδοτενεκέ» τόνισε χαρακτηριστικά ο Τζίτζι Μπουφόν και πρόσθεσε: «Ο άνθρωπος αποφάσισε την διάλυση μιας ομάδας, μετά το σφύριγμα. Εγώ όταν δεν αισθάνομαι αρκετά καλός, βάζω τον εαυτό μου σε μια γωνία και δεν μιλάω. Πρέπει να κάνει το ίδιο. Είναι θέμα ευαισθησίας. Ο διαιτητής με αυτό που έκανε, σημαίνει ότι δεν ξέρει που βρίσκεται, ποιες ομάδες παίζουν, δεν γνωρίζει τίποτα από όλα αυτά τα σκ…α».

Και συνέχισε λέγοντας: «Πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για ένα παιχνίδι σαν αυτό. Στο πρώτο παιχνίδι ένα παρόμοιο φάουλ που έγινε σε παίκτη της Γιουβέντους δεν δόθηκε τίποτα. Ο διαιτητής πρέπει να έχει προσωπικότητα. Εάν δεν έχει, είναι προτιμότερο να βλέπει τέτοια παιχνίδια από την τηλεόραση μαζί με τη σύζυγό και τα παιδιά του και να τρώει πατάτες. Τι του είπα; Θα μπορούσα να του πω τα πάντα εκείνη την στιγμή, επειδή όταν παίρνεις μια τέτοια απόφαση, σε μια τέτοια στιγμή του παιχνιδιού, σημαίνει ότι δεν ξέρεις τι σημαίνει αθλητισμός. Κάναμε κάτι που φαινόταν αδύνατο και είναι κρίμα που τελείωσε έτσι. Όμως, η ζωή συνεχίζεται».

«Ήταν μια στιγμή σύγχυσης»

Δίχτυ προστασίας στον Τζίτζι Μπουφόν, άπλωσε και ο τεχνικός διευθυντής της Γιουβέντους, Μαξ Αλέγκρι, ο οποίος τόνισε ότι για τον Ιταλό κίπερ, «υπήρξε μια στιγμή σύγχυσης». «Ο Τζίτζι είχε έναν εκνευρισμό, αλλά είναι κατανοητό όλο αυτό. Δεν ξέρω αν ήταν το τελευταίο του παιχνίδι, έμεναν τρία λεπτά και το αποτέλεσμα θα ήταν ιστορικό. Είχε μια ανθρώπινη αντίδραση.

Ο διαιτητής έβγαλε την κόκκινη κάρτα και τον έστειλε στα αποδυτήρια. Όσο για το πέναλτι; Ο διαιτητής μας είπε ότι υπήρχε παράβαση ότι το σφύριξε και ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο να πούμε πάνω σε αυτό, παρά το ότι είμαστε πικραμένοι» πρόσθεσε.

Επίσης, ο Αλέγκρι παραδέχθηκε ότι κατέβηκε θυμωμένος στα αποδυτήρια, γιατί πίστευε ότι έπρεπε να δοθούν τουλάχιστον τέσσερα λεπτά καθυστέρηση στο παιχνίδι. «Τώρα το κλάμα μας είναι άχρηστο» κατέληξε.

Πηγή: The Guardian