Μια νίκη μακριά από την Superleague ο Άρης

Ο Άρης έκανε ακόμη ένα βήμα προς την άνοδό του στην Σούπερ Λιγκ. Έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Δημήτρη Διαμαντόπουλο, ο οποίος πέτυχε δυο τέρματα για την ομάδα του Δημήτρη Σπανού, οι «κιτρινόμαυροι» επιβλήθηκαν του Απόλλωνα Λάρισας με 3-0 και πλέον βρίσκονται τρεις βαθμούς μακριά και από την μαθηματική άνοδο στην πρώτη τη τάξει εθνική κατηγορία.

Ο Άρης μπορεί να μην απέδωσε το πιο ελκυστικό του ποδόσφαιρο, όμως όντας αποτελεσματικός και κατά διαστήματα ιδιαίτερα επικίνδυνος, επικράτησε στο ρελαντί του ανήμπορου να αντιδράσει Απόλλωνα, φορτώνοντας τον με τρία γκολ.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έφτασε τους 67 βαθμούς μετά από 28 αγωνιστικές και πλέον βρίσκεται στην 1η θέση της βαθμολογίας στην Φούτμπολ Λιγκ, δυο βαθμούς πάνω από τον ΟΦΗ, ο οποίος όμως έχει αγώνα λιγότερο, καθώς την Πέμπτη θα υποδεχθεί τον Παναιγιάλειο στην Κρήτη.

Πήρε κεφάλι στο σκορ από νωρίς

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 22′ της αναμέτρησης, όταν ο Πασάς μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή του Φιρινίδη, σέντραρε, και ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος χωρίς να δυσκολευτεί έστειλε την μπάλα στην εστία του Απόλλωνα Λάρισας.

Το 1-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Ο Άρης μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να καθαρίσει την υπόθεση νίκη. Με σκόρερ τον Βαγγέλη Πλατέλλα στο 52ο λεπτό του αγώνα οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 2-0, πριν ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος, ο οποίος αντικαταστάθηκε στην συνέχεια από τον Μιχάλη Μπαστακό, γράψει το τελικό 3-0 στο 72′.

Ο Άρης πλέον χρειάζεται τρεις ακόμη βαθμούς για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την άνοδό του στην Σούπερ Λιγκ και αυτό θέλει να κάνει στο εκτός έδρας ματς με την ΑΕ Καραϊσκάκης το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Ιντζόγλου, Ντούνης, Νίκιτς, Διαμαντόπουλος, Πλατέλλας, Πασάς

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου, Ιβανίδης, Μαυρίας, Λίταινας, Κανούλας, Σουλίδης, Τσιλούλης

Πηγή: Arenafm.gr