Με δύο γκολ του Κορέα σε 10 λεπτά η Ίντερ πήρε τη νίκη

Ήρωας του αγώνα ο Χοακίν Κορέα που σημείωσε δύο γκολ και η Ίντερ πήρε το «τρίποντο» με 3-1, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Serie A.

Δεν πέρασαν 24 ώρες μετά την ανακοίνωση της απόκτησής του και ο Αργεντινός σταρ αναδείχτηκε «ήρωας» των φιλοξενούμενων κι ενώ είχε περάσει αλλαγή στη θέση του συμπατριώτη του και σκόρερ του πρώτου τέρματος των «νερατζούρι», Λαουτάρο, δέκα λεπτά πριν πετύχει το πρώτο εκ των δύο γκολ του.

Η ομάδα του Μιλάνου ήταν ανώτερη, πίεσε, είχε φάση με τον Λαουτάρο, αλλα είδε τον Χαντάνοβιτς να κάνει το τραγικό λάθος.

Ο Ίλιτς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο στο 15ο λεπτό.

Στις αρχές του β΄ μέρους και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, ο Τζέκο με κεφαλιά προς τα πίσω βρήκε τον Λαουτάρο, ο οποίος με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 1-1 πετυχαίνοντας το 50ο του γκολ με τη φανέλα της Ίντερ.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο 58ο λεπτό, χωρίς αποτέλεσμα μετά τη χρήση του VAR.

O Ιντζάγκι έριξε στο τελευταίο εικοσάλεπτο τον Κορέα αντί του Λαουτάρο με τον Αργεντινό να βγάζει ασπροπρόσωπο τον προπονητή του.

Αρχικά με υπέροχη κεφαλιά μετά από σέντρα του Νταρμιάν στο 83ο λεπτό και εν συνεχεία στο 94ο λεπτό με ωραίο διαγώνιο σουτ από τα όρια της περιοχής, για το τελικό 3-1.