Ηττήθηκε η Εθνική πριν τα επίσημα -Άμυνα για κλάματα

Άμυνα για κλάματα στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων, στέρησαν από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα το χαμόγελο πριν τις επίσημες αναμετρήσεις του για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, απέναντι σε Κόσοβο και Σουηδία.

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα εκτός έδρας με 2-1 από την Ελβετία σε φιλική αναμέτρηση, «πληρώνοντας» τα αμυντικά κενά στο 7΄ και το 51΄, όταν οι Στίβεν Ζουμπέρ και Ρούμπεν Βάργκας, αντίστοιχα, σκόραραν απέναντι στον Βλαχοδήμο.

Στο 34΄ ο Βαγγέλης Παυλίδης είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1.

Πρέπει να τονιστεί όμως ότι ήταν η πρώτη ήττα της Εθνικής σε φιλική αναμέτρηση από τον Οκτώβριο του 2020.

Στον αντίποδα, νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία του 46χρονου Γιακίν, ο οποίος φόρεσε 49 φορές τη φανέλα της εθνικής Ελβετίας.

Ο Μουράτ Γιακίν αναλαμβάνει την Ελβετία

Η Ελβετία αιφνιδίασε την Εθνική και εκμεταλλευόμενη την ασφυκτική πίεση της άνοιξε το σκορ στο 7΄ με πρωταγωνιστή το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ, Στίβεν Ζούμπερ.

Δανεικός στη Στουτγκάρδη ο Ζούμπερ

Ο 30χρονος μεσοεπιθετικός αξιοποίησε την ασίστ του Βίντερ και και με πλασέ με το αριστερό έγραψε το 1-0.

Η Ελβετία ήταν οι απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα μέχρι το 25΄, ενώ η Εθνική απείλησε για πρώτη φορά την αντίπαλη εστία στο 26΄ λεπτό.

Το Εθνικό συγκρότημα ανέβασε στροφές μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και στο 34΄ έφερε το ματς στα ίσια με γκολ του Παυλίδη, μετά από παράλληλο γύρισμα του Μπακασέτα και σπόντα από τα δεξιά.

Αλλά χωρίς να καταφέρει να διορθώσει τα αμυντικά κενά, κυρίως στις αντεπιθέσεις των Ελβετών που έκαναν την επανεμφάνιση τους στο 51΄, με τον Ζούμπερ να φεύγει από τα αριστερά και να τροφοδοτεί τον Βάργκας, ο οποίος πλάσαρε τον Βλαχοδήμο και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στον υπόλοιπο χρόνο η Ελλάδα είχε την κατοχή, κυκλοφόρησε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει νέα ισοφάριση

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντι Μουνούκα (Φινλανδία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάνταλος, Μαυροπάνος
Οι συνθέσεις:
ΕΛΒΕΤΙΑ: Κόμπελ, Ροντρίγκες (46΄ Λοτόμπα), Βίντμερ (46΄ Γκαρσία), Τσόμερ (45΄ Βάργκας), Σερ, Τσέσιγκερ, Ζούμπερ (64΄ Φάσναχτ), Ζακάρια, Φρόιλερ, Σο (46΄ Αμπίσερ), Σεφέροβιτς (69΄ Ζεκίρι).
ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (79΄ Σάλιακας), Χατζηδιάκος (65΄ Παπαδόπουλος), Μαυροπάνος, Τσιμίκας (46΄ Γιαννούλης), Μπακασέτας (65΄ Μάνταλος), Ζέκα, Μπουχαλάκης (46΄ Σιώπης), Κούτρης, Βρουσάι, Παυλίδης (70΄ Δουβίκας).