Ήττα από τη Σλοβακία για την εθνική γυναικών

Την ήττα με 64-59 γνώρισε η Εθνική Ομάδα Μπάσκετ Γυναικών στην χθεσινή αναμέτρηση κόντρα στην Σλοβακία για το διεθνές τουρνουά.

Η εθνική μας ομάδα, η οποία προετοιμάζεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μπάσκετ, το οποίο θα γίνει στα γήπεδα της Ισπανίας και της Γαλλίας το διάστημα 17-27 Ιουνίου, θα αναμετρηθεί σήμερα (6/6, 19:00) με την Κροατία.

Οι δύο αντίπαλες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η Σλοβακία με μια επίθεση διαρκείας πήρε τα «ηνία» της αναμέτρησης, παίρνοντας προβάδισμα 10 πόντων 23-13 στο 11λεπτο λόγω κυριαρχίας της στα ριμπάουντ και τα τρίποντα.

Η Εθνική μας αντεπιτέθηκε από το 25′ και μετά, ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση σε 49-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η χαρά των γυναικών μας κράτησε 7 λεπτά αφού η Σλοβακία αύξησε εκ νέου την διαφορά στο +11.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 36-27, 51-49, 64-59