Iστορική βραδιά στην Ατλάντα με double…triple double με 40αρα από Χάρντεν και Τρέι Γιανγκ!

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει τους 15 από τους 30 πόντους του στην 4η περίοδο, οι Μπακς κατάφεραν να περάσουν από την έδρα των ουραγών Ουόριορς με 107-98 και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 33-6.
Δύο ημέρες μετά την ήττα στο Σαν Αντόνιο όπου το Μιλγουόκι είχε 15/45 τρίποντα (33,3%), οι Μπακς πάλι ήταν πολύ κακοί στο τρίποντο (9/41, 22%) αλλά κατάφεραν να σημειώσουν την 6 νίκη τους στα τελευταία επτά παιχνίδια.
Ο Αντετοκούνμπο ήταν για ακόμη ένα ματς ο κορυφαίος για τα «ελάφια» και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους (9/14 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/13 βολές), 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 32 λεπτά συμμετοχής.
Ο Κρις Μίντλετον είχε 21 πόντους αλλά με άσχημα ποσοστά (6/16 σουτ) ενώ 16 πόντους πρόσθεσε ο Έρικ Μπλέντσο (4/11 σουτ).
Για τους Ουόριορς, ο Άλεκ Μπερκς είχε 19 πόντους και οι Γκλεν Ρόμπινσον και Ντάμιον Λι από 15 πόντους.
Σε μια ιστορική βραδιά στην Ατλάντα ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 41 πόντους και το δεύτερο φετινό triple double του και το Χιούστον πήρε τη νίκη απέναντι στους Χοκς με 122-115.
Ο Τρέι Γιαγκ της Ατλάντα τελείωσε την αναμέτρηση με 42 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ και έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των Χοκς που σημειώνει triple double με 40άρα. Αυτό ήταν το 6ο φετινό παιχνίδι στο οποίο ο Γιανγκ ξεπερνάει τους 40 πόντους και το δεύτερο triple double του της σεζόν. Επίσης είναι η πρώτη φορά στην ιστορία του πρωταθλήματος που δύο παίκτες σημειώνουν triple double με 40άρες σε ένα ματς.
Ο Χάρντεν είχε 41 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ αλλά ήταν πάρα πολύ άστοχος (5/14 δίποντα, 4/20 τρίποντα). Αυτό ήταν το 44ο triple double στην καριέρα του «μούσια». Ο Κλιντ Καπέλα είχε 22 πόντους, 22 ριμπάουντ και 2 μπλοκ για τους Ρόκετς ενώ 17 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 μπλοκ είχε ο Τζον Κόλινς της Ατλάντα…