H Ιταλία έμεινε για 35ο συνεχόμενο ματς αήττητη

Ενώ είχε την πρώτη βαθμολογική της απώλεια στους προκριματικούς του Παγκοσμίου Κυπέλλου, η Ιταλία κατάφερε και έμεινε για 35ο συνεχόμενο ματς αήττητη (26-9-0), καθώς η  τελευταία της ήττα χρονολογείται πριν από 3 χρόνια και συγκεκριμένα στις 10 Σεπτεμβρίου 2018 και το 1-0 από την Πορτογαλία.

Η Ιταλία προηγήθηκε στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Βουλγαρίας με 1-0, αλλά οι Βούλγαροι ισοφάρισαν γρήγορα και με το τελικό 1-1 απέσπασαν το δεύτερο τους βαθμό στον όμιλο, ενώ η Ιταλία μετά από τρεις σερί νίκες δεν μπόρεσε να διατηρήσει το απόλυτο.

Παρ΄ όλα αυτά ισοφάρισε το αήττητο ρεκόρ των Βραζιλίας και Ισπανίας (έχουν από 35 ματς η καθεμία χωρίς ήττα) και θα έχει την ευκαιρία σε λίγες ημέρες να το «σπάσει».

Το Βέλγιο… αγρίεψε όταν βρέθηκε να χάνει με γκολ από τ΄ αποδυτήρια στο Ταλίν από την Εσθονία (1-0). Οι «κόκκινοι διάβολοι» έφεραν τα πάνω κάτω πριν τη λήξη του ημιχρόνου, για να φτάσουν σε μία πολύ εύκολη νίκη με 5-2, με δύο γκολ του Λουκάκου.

Το 4 στα 4 στο ξεκίνημα των προκριματικών έκανε η Αγγλία στον 9ο όμιλο, η οποία «πάτησε γκάζι» στην επανάληψη κι έφυγε νικήτρια με 4-0 από την «Πούσκας Αρένα» της Βουδαπέστης απέναντι στην Ουγγαρία.

Στον όμιλο, όπου συμμετέχει και η Εθνική Ελλάδας (2ο), η Σουηδία διατήρησε το απόλυτο νικών (3 στα 3), επικρατώντας με 2-1 της Ισπανίας, η οποία γνώρισε την πρώτη της ήττα στους προκριματικούς.

Νωρίτερα, για το ίδιο γκρουπ, το Κόσοβο «άνοιξε λογαριασμό» (πήρε το πρώτο του «τρίποντο») ξεπερνώντας εκτός έδρας το εμπόδιο της Γεωργίας με 1-0.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των 10 ομίλων της Ευρωπαϊκής Ζώνης: