«Έραψε κοστούμι» στην ΤΣΣΚΑ ο Τέιλορ

Ο Τζόρνταν Τέιλορ (14π., 7 ασ.) με ένα μεγάλο σουτ στα 13΄΄ πριν το φινάλε χάρισε μία… τεράστια νίκη στη Βιλερμπάν απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επί γαλλικού εδάφους. Εκτός από τον «ήρωα» της Βιλερμπάν, οι γηπεδούχοι πήραν πολύτιμη βοήθεια από τους Τόνιε Τζεκίρ (8 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και Ρίχαρντς Λόμαζ (14 π.). Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 40 λεπτά, η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε με 58-62, αλλά η Βιλερμπάν μείωσε ξανά στο καλάθι (64-66) με βολές του Λόμαζ. Τότε… μίλησε ο Τέιλορ έξω από τα 6.75 χαρίζοντας την 4η νίκη της στην ομάδα του. O Μάικ Τζέιμς αστόχησε στην τελευταία επίθεση από τα έξι μέτρα για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υπέστη τη 2η ήττα της σε 7 αγωνιστικές στη Euroleague. Ο Τζέιμς πέτυχε 14 πόντους, 11 ο Στέλνιεκς και 10 ο Βόιτμαν. O Kώστας Κουφός αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος στη Euroleague, έπαιξε 6:41 λεπτά, πέτυχε 4 πόντους με 2/2 δίποντα και μάζεψε 2 επιθετικά ριμπάουντ…

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-30, 50-52, 67-66