Ένα ακόμα βήμα για τον τίτλο η ΑΕΚ, 1-0 τον Πλατανιά

Πέρασε από τα Περιβόλια η ΑΕΚ. Η Ένωση παρότι δεν ήταν καλή πήρε το «διπλό» κόντρα στον Πλατανιά (0-1) χάρη σε γκολ του Λάζαρου από το πρώτο ημίχρονο κι έκανε ακόμη ένα βήμα για τον τίτλο!

Ανάσταση με Λάζαρο

Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η ΑΕΚ. Παρότι δεν ήταν καλή η εικόνα της ομάδας του Χιμένεθ, πέρασε από την έδρα του Πλατανιά με σκορ 1-0.

Η Ένωση ήταν αρκετά δραστήρια στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Χανιώτες στάθηκαν άψογα στο αμυντικό κομμάτι και δεν έδωσαν δικαιώματα. Το άγχος έφυγε στο 39ο λεπτό όταν ο Λάζαρος με κοντινή προβολή ύστερα από ασίστ του Αραούχο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα το ματς ουσιαστικά… έσβησε. Ο Πλατανιάς ήθελε αλλά… δεν μπορούσε επιθετικά, ενώ οι κιτρινόμαυροι δεν απείλησαν ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο και χρειάστηκε να περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα για να πανηγυρίσουν το τρίποντο.

Έτσι, η ΑΕΚ έφτασε τους 63 βαθμούς ενώ απομένουν ακόμη τρεις στροφές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Αν δεν αλλάξει κάτι με την ποινή του ΠΑΟΚ από την έφεση, η Ένωση χρειάζεται μόλις έναν βαθμό για να στεφθεί πρωταθλήτρια. Την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ.