Διέλυσε τον ΠΑΣ και… κλείνει εισιτήριο για Ευρώπη η Ξάνθη!

Τέσσερα χρόνια μετά, η Ξάνθη ετοιμάζεται να γίνει και πάλι… Xanthi, για 5η φορά στην ιστορία της!

Θύμα της… Ευρωπαίας ο ΠΑΣ

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο(!), οι Ακρίτες επικράτησαν 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στα Πηγάδια, διατήρησαν το εντός έδρας αήττητό από τις 2 Δεκεμβρίου και, κυρίως… έκαναν άλμα Ευρώπης!

Πλέον, και «τελειώνοντας», ουσιαστικά, τους Ηπειρώτες, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς έγινε μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της 5ης θέσης, που δίνει το τελευταίο «εισιτήριο» για το Europa League, αφού ξέφυγε στο +3 από τον Αστέρα Τρίπολης και στο +5 από τον Πανιώνιο, τρεις «στροφές» πριν το φινάλε της Σούπερ Λίγκας.

Για να έρθει η μεγάλη νίκη, πάντως, η Ξάνθη έπρεπε πρώτα να… γλιτώσει, στο κάκιστο, πρώτο ημίχρονό της, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις, ανεπανάληπτες ευκαιρίες, προκειμένου να ανοίξουν το σκορ!

Γκολάρες από Ντουρίτσκοβιτς και Γέντρισεκ, που έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα. Ειδικά το πρώτο τέρμα του 31χρονου Σλοβάκου (που έφτασε τα 10 στη σεζόν), από 40 μέτρα, για το 2-0, είναι, πιθανότατα, το γκολ της χρονιάς!