Άδικος αποκλεισμός στα πέναλτι για την Ομόνοια

Δυστυχώς στη διαδικασία των πέναλτι, με σκορ 3-2, αποκλείστηκε η Ομόνοια από τη φάση των ομίλων του Europa League.

Παρά τη νίκη τους με 4-2 στην Κύπρο, οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 μετά τη λήξη της κανονικής διάρκειας και της παράτασης από την Άντβερπ στο Βέλγιο και στα πέναλτι χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι.

Έτσι, η Ομόνοια θα συνεχίσει στους ομίλους του Conference League. Τα γκολ για την ομάδα της Αμβέρσας σημείωσαν ο Μιγιόσι στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Γκέρκενς στο 84ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των B΄ αγώνων των πλέι οφ του Europa League έχουν ως εξής:

Αλασκέρτ (Αρμενία)-Ρέιντζερς (Σκωτία)                0-0  (0-1)

Ελσίνκι (Φινλανδία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)           2-5  (0-1)
(27΄ Ρόοπε Ρίσκι, 88΄ Ρίκου Ρίσκι  – 11΄ & 14΄ & 52΄ Βαλένσια, 90΄ + 2΄ Σανλιτούρκ, 90΄ +4′ αυτ. Πελτολα)

Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)-Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)   2-3  (0-3)
(40΄ Γκλάντκι, 87΄ πεν. Ζαχέντι – 10΄ Γκρουελ, 15΄ Γκράιμλ, 54΄ Γκράχοβατς)

Γαλατασαράι (Τουρκία)-Ράντερς (Δανία)                2-1  (1-1)
(39΄ φαν Αανχολτ, 59΄ αυτ. Λάουενμποργκ – 11΄ Εγκο)

Αλκμάαρ (Ολλανδία)-Σέλτικ (Σκωτία)                   2-1  (0-2)