4-2 στη «γιορτή» του «Παρκ ντε Πρενς»

Σε μια χαλαρή γιορτή του ποδοσφαίρου εξελίχθηκε ο αγώνας της Παρί Σεν Ζερμέν με το Στρασμπούρ στο «Παρκ ντε Πρενς».

Ενω η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στην Στρασμπούρ αν και προηγήθηκε με 3-0 πριν το ημίωρο, στο τέλος χαλάρωσε υπερβολικά και λίγο έλειψε να το πληρώσει, όμως έφτασε στη νίκη με 4-2, που την έφερε στην κορυφή της Ligue 1.

Σε ένα άκρως εορταστικό κλίμα, όπου πριν από τη σέντρα «παρουσιάστηκαν» στον κόσμο της ομάδας όλα τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα των Παριζιάνων, με τον Λιονέλ Μέσι να τραβάει βεβαίως όλα τα βλέμματα, η Παρί μπήκε με φόρα στο ματς, πήρε «αέρα» τριών τερμάτων, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είδε την Στρασμπούρ να μειώνει σε 3-2 και να της βάζει για λίγο ανησυχίες μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Ο Σαράμπια, με το γκολ που σημείωσε στο 86′, είχε τη λύση κι επανέφερε την ηρεμία στους γηπεδούχους , «καθαρίζοντας» το ματς για την Παρί.

Στο 81′ η Στρασμπούρ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντζικού με 2η κίτρινη.

Νωρίτερα η Νις επιβεβαίωσε πως θα είναι πολύ ανταγωνιστική την εφετινή περίοδο κι ο Κριστόφ Γκαλτιέ επέστρεψε με  κρότο στο γήπεδο που δοξάστηκε πέρσι, οδηγώντας την ομάδα της Νίκαιας σε εκτός έδρας θρίαμβο επί της περσινής πρωταθλήτριας (και πρώην ομάδας του) Λιλ με 4-0.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστικής στη γαλλική Ligue 1 έχουν ως εξής:

Λοριάν-Μονακό                  1-0