Τένις: Δεύτερη ήττα για την Εθνική στο Fed Cup

Κάθε πιθανότητα ανόδου έχασε η εθνική ομάδα γυναικών του τένις, μετά την ήττα από την Μεγάλη Βρετανία με 3-0, στον 1ο όμιλο της 1ης κατηγορίας της Ευρωασιατικής ζώνης του Fed Cup.

Για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν η δεύτερη σερί απώλεια σε ισάριθμους αγώνες που διεξάγονται στο Μπαθ της Αγγλίας. Προηγήθηκε η ήττα της πρεμιέρας από την Ουγγαρία με 2-1 σετ και ακολούθησε αυτή από την «οικοδέσποινα» του τουρνουά.

Οι αναμετρήσεις

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ηττήθηκε από την Κέιτι Μπούλτερ (Νο 83) μετά από γερή «μάχη» με 3-6, 6-4, 3-6. Στην συνέχεια η Μαρία Σάκκαρη έπαιξε με την Τζοάνα Κόντα (νο 39), πήρε το πρώτο σετ με 6-4, όμως η Βρετανίδα πέτυχε την ανατροπή με 2-6, 3-6.

Στο διπλό, οι Δέσποινα Παπαμιχαήλ και Άννα Αρκαδιανού ηττήθηκαν από τις Χάριετ Νταρτ, Κέιτι Σουάν με 6-1, 6-4.

Στο άλλο ματς του ομίλου στο τένις η Ουγγαρία νίκησε εύκολα 3-0 την Σλοβενία και πλέον θα παίξει με την «οικοδέσποινα» Βρετανία για την πρωτιά στον όμιλο και το «εισιτήριο» για τα πλέι-οφ της ανόδου, ενώ η Ελλάδα την τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσει την Σλοβενία.