Νίκη για play off o Άρης

Νίκη για Play off με σκορ 70-52, κόντρα στο Ρέθυμνο, πέτυχε ο Άρης μέσα «Nick Galis Hall». Οι κίτρινοι κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα τους μετά το πρώτο δεκάλεπτο, βελτιώθηκαν αμυντικά και επιθετικά και πήραν ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με το τέλος της περιόδου με 11-19.Ο Άρης όμως παρουσιάστηκε διαφορετικός στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε σε 16-19 με τον Μάρας και στη συνέχεια με τρίποντο ο Μποχωρίδης έκανε το 19-22. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου συνέχισαν ακόμη πιο δυνατά και ισοφάρισαν σε 25-25 με τον Μούρτο και έχοντας το momentum, προσπέρασαν το Ρέθυμνο και τον Μποχωρίδη, να βάζει επτά σερί πόντους ο Άρης έκανε το 34-25. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 34-30.

Ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο οι «κίτρινοι»

Ότι ξεκίνησαν οι «κίτρινοι» το συνέχισαν και στην τρίτη περίοδο, ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τη  διαφορά από το Ρέθυμνο (45-35) ενώ με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στους 17 (58-41). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον Άρη να έχει το πάνω χέρι και μην απειλείται  από την κρητική ομάδα.

Ο Άρης πλέον από εκεί που κυνηγούσε την παραμονή, κυνηγά μία θέση στα πλέι οφ και θα τη διεκδικήσει κόντρα στον Κολοσσό, στη Ρόδο.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 34-30, 53-41, 70-52

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 11 (7 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουλιανίτης, Ντουβιέ 3 (1), Μπελ 3 (1), Καλαϊτζάκης 2, Φλιώνης 7 (1), Τσαϊρέλης 10, Χρηστίδης 2, Μούρτος 9, Αθηναίου 2, Προύιτ 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 14:33).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χίκι 5 (1/9 σουτ), Κώττας 2, Ντεσίλντς 7 (1), Γιαννόπουλος 6 (2), Γκουντγουιν 12 (11 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 7 (1), Μούντι, Δραγάτης, Θεοδωρίδης, Λι 3.

ΠΗΓΗ: ARENAFM.GR