Μπάσκετ: Στα ημιτελικά η ΑΕΚ, παίζει με Προμηθέα

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, καθώς στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της σειράς με τον Χολαργό επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ με 88-75 και θα παίξει με τον Προμηθέα Πατρών, έχοντας πλεονέκτημα έδρας.

Ηγέτης της Ένωσης σήμερα ήταν ο αρχηγός της, Ντούσαν Σάκοτα, που σε 24 λεπτά πέτυχε 21 πόντους με 4/4 τρίποντα, ενώ από τον μαχητικό Χολαργό ξεχώρισε ο Ζερμέιν Λοβ με 20 πόντους.

Το σύντομο φιλμ του αγώνα

Η ευστοχία του Χολαργού από την περιφέρεια στην πρώτη περίοδο (5/7 τρίποντα) αιφνιδίασε την ΑΕΚ, η οποία στο κλείσιμο της περιόδου βρέθηκε στο -7 (20-27).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως, οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έτρεξαν σερί 9-0 και προσπέρασαν με 29-27, για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με βραχεία κεφαλή (46-44).

Η διαφορά έφτασε στο +9 για την ΑΕΚ στο 22΄ (53-44), αλλά ο Χολαργός επέμενε και στο 30΄ ήταν μέσα στο παιχνίδι (67-61). Τότε όμως ανέλαβε δράση ο Σάκοτα, που με τα τρίποντά του «έκοψε τα φτερά» των φιλοξενούμενων κι έδωσε στην ομάδα του το έναυσμα για τη νίκη.