Εύκολες προκρίσεις για Γαλατασαράι και Σέλτικ

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Γαλατάσαραϊ να πάρει την πρόκριση κόντρα στη μαχητική Σεντ Τζόνστον.

Οι Τούρκοι ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί στο β’ ημίχρονο, σημειώνοντας τρία τέρματα κατάφεραν και πήραν την πρόκριση στα playoffs του Europa League

Οι Σκωτσέζοι είχαν ισοφαρίσει στο πρώτο μέρος το γκολ του Ντιανέ, με το αυτογκόλ του Τσίπε.

Στο νησί, η Σέλτικ με δύο γκολ του Τέρνμπουλ κι ένα του Φόρεστ επικράτησε εύκολα της Γιάμπλονετς με 3-0 και με συνολικό σκορ 7-2 πέρασε άνετα στην επόμενη φάση.

Δυστυχώς για ακόμα μια φορά έμεινε στον πάγκο και σ’ αυτό το ματς ο Βασίλης Μπάρκας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβάνς του Γ’ προκριματικού γύρου του Europa League, έχουν ως εξής:

Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)-ΟΜΟΝΟΙΑ (Κύπρος)                   4-5 πέν. (2-1 κ.αγ. και παρ.)       (0-1)
(48', 88' Σάπινεν - 43' Κακουλής)

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ (Σλοβακία)-Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)     1-1                                 (3-1)
(38′ Ζμρχαλ – 90′ Γκόμεζ)

ΑΛΑΣΚΕΡΤ (Αρμενία)-Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)             3-2 παρ. (2-2 κ.αγ.)                (0-0)
(43′, 50′ Εμπαλό, 104′ Γκλίσιτς – Αμπικέν 45’+1′, 61′ Σουσενάτσεφ)

ΕΛΣΙΝΚΙ (Φινλανδία)-Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)         3-0                                 (2-2)
(46′, 60′ πέν., 89′ Ρίσκι)

Ανόρθωση (Κύπρος)-ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ (Αυστρία)               2-1                                 (0-3)
(45’+1′ Λάφερτι, 88′ Ρούσιας – 64′ Κάρα)

Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία)-ΜΟΥΡΑ (Σλοβενία)          0-1                                 (0-0)
(12′ Κους)

Σεντ Τζόνστον (Σκωτία)-ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Τουρκία)             2-4                                 (1-1)
(37′ αυτ. Τσίπε, 90’+4′ Ο’Χάλοραν – 30′ Ντιανέ, 64′ Ακτούρκογλου, 70′ Φεγκουλί, 90’+2′ Κιλίνκ)

ΣΕΛΤΙΚ (Σκωτία)-Γιάμπλονετς (Τσεχία)                     3-0                                 (4-2)
(26′, 55′ Τέρνμπουλ, 73′ Φόρεστ)

*Σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αγώνων και με κεφαλαία γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν στα playoffs του Europa League.