Εξαιρετικός ΠΑΟΚ μόνος δεύτερος στην βαθμολογία

Εξαιρετικός στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε την νίκη με 1-2 στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ.

Μετά την νίκη επί της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ είναι μόνος δεύτερος στην βαθμολογία του πρωταθλήματος αφήνοντας στην τρίτη θέση τον Άρη τον οποίο υποδέχεται την Κυριακή στην Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ σε ένα εκρηκτικό 5λεπτο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, πήρε την νίκη καθώς στο 47′ ο Κρμέντσικ εκμεταλλεύτηκε την καλή πάσα από τον Ουάρντα κι έκανε το 0-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ζίβκοβιτς βρήκε τέλεια τον Ουάρντα κι αυτός με τη σειρά του τον Κρμέντσικ, με τον τελευταίο να κερδίζει το πέναλτι, και τον Σβαμπ να κάνει το 0-2 από την άσπρη βούλα.

Ο ΠΑΟΚ είχε ευκαιρίες να ανεβάσει το υπέρ του σκορ, με την ΑΕΚ ωστόσο να μειώνει σε 1-2 στο 92′ μετά από υπόδειξη πέναλτι πάνω στον Κρστισίτς κι εύστοχη εκτέλεση του Τάνκοβιτς.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Λόπες, Νταντσένκο (58′ Βασιλαντωνόπουλος), Νεντελτσεάρου (58′ Τάνκοβιτς), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Σάκχοφ (81′ Κοσίδης), Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος (58′ Σιμάνσκι), Αλμπάνης και Ανσαριφάρντ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ροντρίγκο, Μπάμπα, Ντόουγκλας (46′ Τσιγγάρας), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (84′ Τζόλης), Μουργκ (46′ Ουάρντα) και Κρμέντσικ (73′ Σφιντέρσκι).