Μαζική ήταν η συμμετοχή στη φετινή 12η Διεθνής Γυμνή Ποδηλατοδρομία της Θεσσαλονίκης, η οποία ξεκίνησε λίγο μετά τις 8 το απόγευμα να διασχίζει κεντρικούς δρόμους της πόλης.
![](https://politik.gr/wp-content/uploads/2019/06/Podilatodromia4.jpg)
Εκατοντάδες ποδηλάτες, ζωγράφισαν τα σώματά τους και γέμισαν με χρώμα την πόλη, στέλνοντας το δικό τους μήνυμα για αύξηση της χρήσης του ποδηλάτου και μείωση της χρήσης του αυτοκινήτου.
![](https://politik.gr/wp-content/uploads/2019/06/Podilatodromia5.jpg)
Συγκεκριμένα, οι ποδηλάτες κινήθηκαν στις οδούς Μεγάλου Αλεξάνδρου, Καλλιδοπούλου, Β. Όλγας, Β. Γεωργίου, Τσιμισκή, Ίωνος Δραγούμη, Εγνατία, Εθνικής Αμύνης και μέσω Λεωφόρου Νίκης κατέληξε στο πάρκο Ξαρχάκου.
![](https://politik.gr/wp-content/uploads/2019/06/Podilatodromia2.jpg)
Πριν από την έναρξη της δράσης στο πάρκο Ξαρχάκου στήθηκε ένα μικρό πάρτι με body painting και μουσική.