Τόκιο – Ποδόσφαιρο: Η εθνική ανδρών της Ακτής Ελεφαντοστού έρχεται ισόπαλη με τη Γερμανία και την αποκλείει από το τουρνουά

Η Γερμανία έμεινε στο 1-1 με την Ακτή Ελεφαντοστού και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών – Η ομάδα της Αφρικής παίρνει αυτή το «εισιτήριο» για τους οκτώ της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον Δ’ όμιλο στο Miyagi Stadium.

Η Ακτή Ελεφαντοστού ήταν μάλιστα αυτή που άνοιξε το σκορ στο 67ο λεπτό με αυτογκόλ του Χάινριχ, ενώ η «μάνσαφτ» ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα με τον Λέβεν.

Οι νεαροί Γερμανοί, στο προηγούμενο παιχνίδι τους, δυσκολεύθηκαν με τη Σαουδική Αραβία, αλλά τελικά επικράτησαν με 3-2, ενώ στην πρεμιέρα του τουρνουά είχαν ηττηθεί από τη Βραζιλία με 4-2.

Δύσκολη νίκη της Βραζιλίας

Η Βραζιλία νίκησε δύσκολα τη Σαουδική Αραβία με 3-1, στο πλαίσιο της 3ης ημέρας του Δ’ ομίλου στο Saitama Stadium.

Η παρέα του βετεράνου Ντάνι Αλβες και του Ριτσάρλισον, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, είχε την υπεροχή, έχασε καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπορούσε να βρει εύκολα το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Μάλιστα οι Αραβες προηγήθηκαν γρήγορα με τον Αλάμπρι (5′), για να ισοφαρίσουν οι Βραζιλιάνοι στο 14ο λεπτό με τον Κούνια.

Τελικά ο Ριτσάρλισον έδωσε τη λύση, κάνοντας το 2-1 στο 76‘.  Ο άσος της Εβερτον στη συνέχεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στην πρεμιέρα της η «σελεσάο» είχε νικήσει εύκολα τη Γερμανία με 4-2, στη συνέχεια έμεινε στο 0-0 με την Ακτή Ελεφαντοστού, η παρουσία της οποίας στους Ολυμπιακούς είναι πολύ δυνατή, και μετά το σημερινό αποτέλεσμα εξασφάλισε αήττητη την πρόκριση της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.