Συντριβή με 4-0 για την πρωταθλήτρια Λιλ από την Νις

Η Νις επιβεβαίωσε πως θα είναι πολύ ανταγωνιστική την εφετινή περίοδο και συνέτριψε τους πρωταθλητές με  4-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue 1.

Η Νις «τελείωσε» το ματς στο «Σταντ Πιέρ Μορουά» από νωρίς. Μόλις στο 5ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει ήδη «κεφάλι» στο σκορ με τα τέρματα των Ντόλμπεργκ και Μπουνταουί, με τον Γκουιρί να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου από την άσπρη βούλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νις συνέχισε να είναι πολύ πιο απειλητική και δεν σταμάτησε. Στο 64΄ ο Ντόλμπεργκ με κεφαλιά έκανε το 4-0 για την ομάδα της Νίκαιας, ενώ στο 70΄ ακυρώθηκε με χρήση του VAR το γκολ του Γκουιρί, με τους φιλοξενούμενους να κατεβάζουν στη συνέχεια ταχύτητα, έχοντας «κλειδώσει» τη νίκη τους.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 2ης αγωνιστικής στη γαλλική Ligue 1 έχουν ως εξής:

Λοριάν-Μονακό                  1-0