Στους «16» του Σινσινάτι ο Τσιτσιπάς – Νίκη επί του Σεμπάστιαν Κόρντα με 2-0 σετ (vid)

O Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Κόρντα και περιμένει τον Σονέγκο στην φάση των «16» του Σινσινάτι.

Τον 21χρονο Σεμπάστιαν Κόρντα αντιμετώπισε με επιτυχία ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα ξημερώματα της Πέμπτης ( στην πρεμιέρα του στο Σινσινάρτι.

Ο Έλληνας τενίστας και Νο3 του κόσμου, αγωνίστηκες για πρώτη φορά στην καριέρα του με τον Αμερικανό, ο οποίος έχει κάνει μια αξιοπρόσεχτη σεζόν έχοντας ρεκόρ 22-11, την ίδια ώρα που ο Τσιτσιπάς μετράει τις περισσότερες νίκες στο Tour έχοντας ρεκόρ 45-13.

Ο Αμερικανός έβαλε δύσκολα στον Στέφανο, πιέζοντάς τον πάνω στο φιλέ και περιορίζοντάς του το μπάκχαντ, αλλά ο Τσιτσιπάς βρήκε λύσεις από τα σερβίς του (7 άσοι), τα οποία ανάγκασαν σε πολλά λάθη τον Κόρντα.

Πλέον, στη φάση των «16» θα αντιμετωπίσει τον Λορέντζο Σονέγκο.

Ειδικότερα:

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Στέφανο να σώζει δύο μπρέικ πόιντ και με άσο να κάνει το 1-0. Ο Κόρντα ισοφάρισε εύκολα και ο Τσιτσιπάς, ξανά με άσο έκλεισε το τρίτο γκέιμ για το 2-1.

Ο Κόρντα με love game ισοφάρισε, αλλά με λάθος του στο φόρχαντ, ο Τσιτσιπάς έκανε το 3-2.

Με καλό σερβίς ο Κόρντα έκανε το 3-3 με λάθος του Στέφανου στην επιστροφή. Με τον ίδιο τρόπο ο Τσιτσιπάς έκανε το 4-3.

Δεν άλλαξε κάτι στα επόμενα δύο γκέιμ που έκλεισαν με τους δύο παίκτες να σερβίρουν καλά και να αναγκάζουν σε λάθη στην επιστροφή του αντιπάλου τους.

Με το 5-4 υπέρ του ο Τσιτσιπάς ήθελε μπρέικ στο σερβίς του Κόρντα. Ο Αμερικανός έκανε το 5-5 με στοπ βολέ, αλλά ο Στέφανος με love service γκέιμ έφτασε στο 6-5.

Με winner στην ευθεία ο Κόρντα έστειλε το πρώτο σετ σε τάι μπρέικ. Εκεί παρά το προβάδισμα με 2-0 του Αμερικανού, ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 3-3 και 5-5. Στο σερβίς του Κόρντα βρήκε σε άμυνα winner στην ευθεία και τελείωσε το σετ με λάθος του Αμερικανού, με μπάκχαντ στο φιλέ.