Στον τελικό του Γουίμπλεντον ο «Νόλε»! Θα φτάσει Φέντερερ και Ναδάλ σε τρόπαια Grand Slam; (vid)

Ένα βήμα από το να γράψει και να φτάσει Φέντερερ και Ναδάλ στα τρόπαια Grand Slam απέχει πια ο Νόβακ Τζόκοβιτς μετά την επικράτησή του επί του Ντένις Σαποβάλοφ στον ημιτελικό του Γουίμπλεντον.

Μπορεί το Νο.1 ένα του κόσμου να πήρε τον αγώνα ενάντια στον Σαποβάλοφ με 3-0 σετ, ωστόσο έδωσε πραγματική μάχη για να τον κερδίσει.

Αυτό φαίνεται και από την διάρκεια του αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 45 λεπτά, καθώς ο Σέρβος δεν κατάφερε να πάρει κανένα σετ στα 6 γκέιμ, αλλά πάντα αυτά έφταναν στο 5-5, με αποτέλεσμα ο νικητής να αναδυκνείεται στα 7 γκέιμ.

Στον τελικό της Κυριακής (7ος στο Λονδίνο για τον τεράστιο αυτόν αθλητή) θα αγωνιστεί απέναντι στον απίστευτα φορμαρισμένο Ιταλό Ματέο Μπερετίνι (11 διαδοχικές νίκες στο γρασίδι) θα επιδιώξει να κάνει το 3Χ3 στα Grand Slam της σεζόν (έχει κατακτήσει ήδη το Australian Open και το Roland Garros).

Εάν τα καταφέρει στον τελικό, ο 34χρονος Σέρβος θα φτάσει τους 20 major τίτλους καριέρας (grand slam) και θα ισοφαρίσει σε κατακτήσεις τ΄ άλλα δύο «ιερά τέρατα» του αθλήματος, Ρότζερ Φέντερερ και Ράφαελ Ναδάλ.

Οπότε στο επόμενο US Open που θ΄ ακολουθήσει θα έχει την ευκαιρία, εκτός απρόοπτου, να γίνει ο κορυφαίος των κορυφαίων!

Ο 22χρονος Καναδός, Ντένις Σαποβάλοφ, απέδειξε ότι το μέλλον διαγράφεται με τις καλύτερες προϋποθέσεις μπροστά του. Ήταν όχι απλά ανταγωνιστικός στην «παρθενική» του εμφάνιση σε ημιτελικό Grand Slam, αλλά σε όλα τα σετ κόντραρε στα ίσια το νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, χάνοντας το πρώτο στις… λεπτομέρειες με 7-6 (3) και το δεύτερο λόγω… εκνευρισμού με 7-5.

Ο «Νολε» με περίσσια ψυχραιμία έκανε το break στο 11ο game του τρίτου σετ κι από τη στιγμή που προηγήθηκε έφτασε πολύ εύκολα στο 7-5 και στο 3-0 απέναντι στο νεαρό αντίπαλό του, που ήταν εμφανώς απογοητευμένος.

Ούτως ή άλλως ήταν εξαρχής πάρα πολύ δύσκολο να να φτάσει στην πρώτη του νίκη επί του Τζόκοβιτς και, πλέον, ο «Νολε» μετρά 7 επιτυχίες απέναντι στον Καναδό σε ισάριθμες αναμετρήσεις τους.