Στη Football League Κέρκυρα και Πλατανιάς, ζωντανή για Ευρώπη η Ξάνθη

Στη Football League θα αγωνίζονται από τη νέα σεζόν η Κέρκυρα και ο Πλατανιάς σε αντίθεση με τη Λαμία που έμεινε στην κατηγορία με τη νίκη της επί του ΠΑΣ. “Ζωντανή” για Ευρώπη η Ξάνθη.

Στη Football League Κέρκυρα και Πλατανιάς

Η Κέρκυρα είναι η ομάδα που θα ακολουθήσει τον Πλατανιά στην Football League. Μπορεί την 29η και προτελευταία αγωνιστική να μην έχασε από την ΑΕΚ και να έμειναν στο 0-0, όμως η νίκη της Λαμίας με 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα, αφήνει τον ΑΟΚ οριστικά στην 15η θέση της βαθμολογίας της Super League.

Κέρδισε στα Περιβόλια ο Πανιώνιος

Νικητής με 2-1 έφυγε από τα Περιβόλια ο Πανιώνιος απέναντι στον Πλατανιά, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής. Χωρίς ουσιαστικό κίνητρο οι δύο ομάδες και απαλλαγμένες από το άγχος, πρόσφεραν ευχάριστο θέαμα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 62ο λεπτό με τον Ουντότζι αλλά, όπως συνέβη φέτος στα παιχνίδια τους, δεν κατόρθωσαν να το κρατήσουν. Οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν στο 75΄ με τον Σπιριντόνοβιτς και έφτασαν στο τρίποντο με το δεύτερο γκολ του Αυστριακού επιθετικού, στο 89΄. Με το σημερινό τρίποντο η ομάδα της Νέας Σμύρνης μετρά 37 βαθμούς και προσπέρασε τον Παναιτωλικό, ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση.

Νίκη Σωτηρίας η Λαμία

Η Λαμία θα είναι και του χρόνου στη Super League, καθώς σήμερα νίκησε, στην έδρα της, τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 και εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν καλύτερη και δίκαια πήρε τους (πολύτιμους) τρεις βαθμούς με τα γκολ των Πίτι (45′) και Ομο (62′), ενώ η ομάδα των Ιωαννίνων μείωσε στο 77ο λεπτό με τον Χαλκιαδάκη.

Πέρασε από τη Λιβαδειά ο Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος μπορεί να ήταν μέτριος, αλλά κατάφερε να νικήσει στη Λιβαδειά τον τοπικό Λεβαδειακό, που έχασε σημαντικές ευκαιρίες, με 1-0, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Super League, και να συνεχίσει την πορεία του για τη συμμετοχή του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 87ο λεπτό ο Φελίπε Μπρούνο.

Ζωντανή για Ευρώπη η Ξάνθη

Ζωντανή στο όνειρο για την ευρωπαϊκή έξοδο παρέμεινε η Ξάνθη, η οποία κατάφερε να κάμψει με 1-0 την αντίσταση της ΑΕΛ στο 80΄ με τέρμα του Κασάδο σε αγώνα για την 29η ημέρα της Super League.

Ο Αστέρας με ανατροπή 2-1 τον Απόλλωνα

Νίκη με 2-1 σημείωσε ο Αστέρας Τρίπολης επί του Απόλλωνα για την 29η αγωνιστική της Super League, αν και βρέθηκε επτά λεπτά πριν τη λήξη να χάνει με 1-0 από την «Ελαφρά Ταξιαρχία». Η ομάδα της Ριζούπολης προηγήθηκε στο 64΄ με εκπληκτικό μακρινό σουτ του Τσουκαλά και όλα έδειχναν ότι οι Αρκάδες θα βρίσκονταν σε μειονεκτική θέση στη μάχη με την Ξάνθη για την ευρωπαϊκή έξοδο. Όμως στο 83΄ ο Κώτσιρας κατάφερε να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους και δύο λεπτά αργότερα (85΄) ο Καλτσάς να κάνει το 2-1 κατά του αδιάφορου στη βαθμολογική κατάταξη Απόλλωνα και να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες της ομάδας του για την κατάκτηση της 5ης θέσης.