Στέφανος Τσιτσιπάς vs Ντομινίκ Τιμ (Live)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι έτοιμος να κάνεις περήφανη όλη την Ελλάδα απέναντι στον Ντομινίκ Τιμ, στον τελικό του ATP Finals.

* Είναι ο 9ος τελικός καριέρας για τον 21χρονο Αθηναίο που έχει ρεκόρ 3-5, μέχρι τώρα σε τελικούς.

*Ο Αυστριακός, κατέκτησε στην αρχή της χρονιάς το σημαντικότερο τίτλο της καριέρας του, στο Indian Wells Masters με νίκη επί του Ρότζερ Φέντερερ στον τελικό. Συνολικά  ο Τιμ έχει 16 τίτλους καριέρας σε 24 τελικούς  ενώ αγωνίζεται για 4η συνεχόμενη χρονιά στο ATP Finals

* Ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Ντομινίκ Τιμ, συμπαίκτες του Laver Cup για την Team Europe

* O Έλληνας πρωταθλητής νίκησε στον ημιτελικό τον Ρότζερ Φέντερερ (6-3, 6-4), ο Τιμ απέκλεισε τον τελευταίο νικητή Αλέξαντερ Ζβρεβέρ (7-5, 6-3)

* Ο Τιμ οδηγεί τη μεταξύ τους σειρά αγώνων με 4-2, με την πιο πρόσφατη συνάντησή τους τον τελικό του China Open τον Οκτώβριο, όπου ο Αυστριακός θριάμβευσε 3-6, 6-4, 6-1. Ήταν η πρώτη φορά σε αυτή την μεταξύ τους μονομαχία  που ο παίκτης που κέρδισε το πρώτο σετ δεν κέρδισε τον αγώνα.

* Αν ο 21χρονος Τσιτσιπάς κερδίσει τίτλο, θα είναι ο νεότερος πρωταθλητής στο φινάλε της σεζόν, μετά από τον 20χρονο Λέιτον Χιούτι το 2001.

* Ο Έλληνας θα γίνει ο έκτος νεότερος πρωταθλητής στην 50ετή ιστορία του τουρνουά. Ο Τζον Μακενρό κατέχει το ρεκόρ του νεότερου πρωταθλητή, ανυψώνοντας το τρόπαιο το 1978, όταν ήταν 19 ετών. Οι πέντε νεότεροι νικητές στην ιστορία του τουρνουά έφτασαν στην πρώτη θέση στην ATP Rankings.

* 21 ετών ο Τσιτσιπάς (12.08.1998), 26 ο Τιμ 93.09.1993)