Ριέκα – ΠΑΟΚ 0-2: Σπουδαίο διπλό και πρόκριση (pics & vid)

O ΠΑΟΚ μετά το 1-1 στο γήπεδο της Τούμπας έδειξε χαρακτήρα, δεν απειλήθηκε και με ένα πολύ σημαντικό διπλό για το ελληνικό ποδόσφαιρο πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Europa Conference

Ο ΠΑΟΚ έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του και ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην Κροατία.

Οι ασπρόμαροι, μετά το 1-1 στο πρώτο ματς στο γήπεδο της Τούμπας θέλησαν να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό και το έκαναν με εμφατικό τρόπο. Ο Ομάρ Ελ Καντουρί άνοιξε το σκορ μόλις στο 11’ λεπτό και ο Μουργκ στο 80’ έδωσε τέλος σε όποιες κροατικές ελπίδες.

CONFERENCE LEAGUE 2021-2022 / ΡΙΕΚΑ – ΠΑΟΚ

Το γρήγορο γκολ του ΠΑΟΚ, έδωσε χρόνο και χώρο στους Κροάτες που όμως δεν κατάφεραν να απντήσουν. Στο 19’ λεπτό η μπάλα έφυγε ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που έπιασε, στο 32’ λεπτό, στο ύψος της μεγάλης περιοχής ο Αμπας. Στο 37’ λεπτό ο Πασχαλάκης έκανε μια σπουδαία επέμβαση

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΠΑΟΚ είχε τρία δοκάρια!

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ήρεμο. Σε γενικές γραμμές οι Κροάτες πίεζαν χωρίς αποτέλεσμα και ο ΠΑΟΚ αμυνόταν αποτελεσματικά. Όταν ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να ανέβει στο γήπεδο, ο Μουργκ, «έγραψε» το τελικό 2-0.

Γκολ: Ελ Καντουρί 10’ (σουτ), Μουργκ 80’ (σουτ)
Δοκάρι: Σβαμπ 6’ (σουτ), Ελ Καντουρί 6’ (σουτ), Ελ Καντουρί 41’ (σουτ)
Κίτρινες: Αμπάς 14’, Γκάλοβιτς 50’, Ντρμιτς 74’ / Τέιλορ 16’, Σφιντέρσκι 60’, Μουργκ 89’
Κόκκινη: –
Ριέκα:  Πρσκαλο, Βούκσεβιτς (Τσερίν 46’), Γκάλοβιτς (Βούτσκιτς 71’), Κρέσιτς, Εσκοβάλ, Τόμετσακ (Μπούσνια 81’), Αμπέμ, Λεπίνιτσα (Σελάχι 46’), Πάβιτσιτς, Αμπάς, Ντρμιτς (Όμπρεγκον 84’).
ΠΑΟΚ:  Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (Εσίτι 75′), Σβαμπ (Αουγκούστο 93′), Ελ Καντουρί (Μουργκ 67’), Μπίσεσβαρ (Καγκάβα 75′), Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.
Διαιτητής: Μπόικο (Ουκρανία)
Βoηθοί: Βισότσκι (Ουκρανία), Ζαποροζένκο (Ουκρανία)
Θεατές: 8.000