Προβάδισμα πρόκρισης η Σερίφ

Πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ ο Δημήτρης Κολοβός βοήθησε την Σερίφ Τιρασπόλ, στη νίκη με 3-0 επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα στα play offs του Champions League.

Με τον Γιώργο Αθανασιάδη βασικό κάτω από την εστία, η ομάδα της Μολδαβίας είναι πλέον «αγκαλιά» με τη συμμετοχή της στη φάση των ομίλων του Champions League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Σερίφ ήταν ο Αντάμε Τραορέ, ο οποίος πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ (45΄ + 1΄ και 80΄).

Ο 28χρονος Έλληνας επιθετικός, Δημήτρης Κολοβός, έγινε αλλαγή στο 87ο λεπτό.

Απογοητευμένοι έμειναν οι παίκτες της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, της ομάδας που πέρυσι απέκλεισε την Τότεναμ.

Προβάδισμα πρόκρισης πήραν οι Σαχτάρ Ντόνετσκ και Σάλτσμουργκ στα άλλα δύο παιχνίδια της ημέρας.

Συγκεκριμένα, η Σαχτάρ Ντόνετσκ επικράτησε εκτός έδρας της Μονακό (0-1) με μαγικό γκολ του Βραζιλιάνου Πεδρίνιο στο 19ο λεπτό, ενώ η Σάλτσμπουργκ νίκησε εντός έδρας την Μπρόντμπι με 2-1.

Χρειάστηκε πάντως το γκολ του Άαρονσον στο 90’ για να αναδειχτούν νικητές οι Αυστριακοί που είχαν ισοφαρίσει σε 1-1 στο 57ο λεπτό με σκόρερ τον Αντεγέμι.

Η Μπρόντμπι είχε προηγηθεί με τον Ούρε μόλις στο 4ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των Α΄ Αγώνων των Play Offs του Champions League έχουν ως εξής: