Όμιλος Ελλάδας: Σουηδία – Ισπανία 2-1 (vid)

Η Σουηδία έσπασε αήττητο 28 χρόνων ανεβαίνοντας στην κορυφή του 2ου ομίλου των προκριματικών του Μουντιάλ 2022

Η Σουηδία επικράτησε με σκορ 2-1 εντός έδρας της Ισπανίας και πέρασε στην κορυφή του Β΄ομίλου όπου μετέχει και η Εθνική Ελλάδος, φτάνοντας τους εννέα βαθμούς.

H Ρόχα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στη Friends Arena με το πρώτο γκολ του Κάρλος Σολέρ, ο οποίος έκανε το 0-1 στο 5′. Ο μέσος της Βαλένθια βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, μετά την έξυπνη πάσα του Ζόρντι Άλμπα και με πλασέ από κοντά έγραψε το 0-1.

Μετά τη σέντρα ωστόσο, έγινε ένα λάθος στην άμυνα, ο Ισάκ το εκμεταλλεύθηκε και με ένα πολύ όμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 1-1. Ο ρυθμός έπεσε στο υπόλοιπο του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο 57ο λεπτό ο Κουλουσέφσκι έκανε πολύ ωραία προσπάθεια και ο Κλάεσον με άψογο τελείωμα έδωσε προβάδισμα στους Σουηδούς. Η ομάδα του Γιαν Άρντεσεν κράτησε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος πήρε ρεβάνς για το 0-0 στο Euro.

Σουηδία (Γιάνε Άντερσον): Όλσεν, Κραφτ, Χελάντερ, Λίντελεφ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον, Όλσον, Έκνταλ (70′ Καγιούστε), Φόρσμπεργκ, Κουλουσέβσκι (85′ Κουάιζον), Ίσακ (84′ Τέλιν).

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Ουνάι Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Γκαρθία, Τζόρντι Άλμπα, Κόκε (75′ Γιορέντε), Μπουσκέτς (85′ Ρόδρι), Σολέρ (85′ Μπράις Μέντεθ), Φεράν Τόρες, Μοράτα (75′ Σαράμπια), Μορένο (64′ Αντάμα Τραορέ).