Ολυμπιακοί Αγώνες: Στον τελικό η χάντμπολ γυναικών η Ρωσία

Η Ρωσία θα υπερασπιστεί το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Ρίο ντε Τζανέιρο, στον τελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά χάντμπολ των γυναικών του Τόκιο

Μετά από «μάχη» με τη «χρυσή» σε Πεκίνο και Λονδίνο, Νορβηγία στον ημιτελικό, οι Ρωσίδες νίκησαν με διαφορά ενός γκολ, 27-26, έχοντας MVP την Άννα Βιακίρεβα με 9 γκολ και προκρίθηκαν στον τελικό. Σε μόλις τρεις συμμετοχές σε Ολυμπιακούς Αγώνες πριν από το Τόκιο, η Ρωσία μετρά ήδη ένα χρυσό (2016) και ένα ασημένιο (2008) μετάλλιο, ενώ στο Λονδίνο το 2012 κατέλαβε την 8η θέση.

Οι Ρωσίδες, πάντως απέκλεισαν μία από τις υπερδυνάμεις του παγκόσμιου χάντμπολ γυναικών, καθώς η Νορβηγία που είδε τη Νόρα Μόερκ να πετυχαίνει 10 γκολ, μετρά οκτώ συμμετοχές σε Ολυμπιακούς Αγώνες συμπεριλαμβανομένου του Ολυμπιακού Τουρνουά του Τόκιο, έχοντας κατακτήσει έξι μετάλλια: Δύο χρυσά (2008, 2012), δύο ασημένια (1988, 1992) και δύο χάλκινα (2000, 2016).

Αντίπαλος της Ρωσίας στην καταληκτική αναμέτρηση θα είναι η Γαλλία, την Κυριακή (8/8) στις 9:00 π.μ. Στον «μικρό» τελικό, το χάλκινο μετάλλιο θα διεκδικήσουν οι Σουηδία και Νορβηγία, την Κυριακή, 8/8, στις 5:00 τα ξημερώματα.

Στο αγωνιστικό μέρος του ημιτελικού, η Ρωσία προηγήθηκε με 11-14 στο ημίχρονο και διατηρούσε διαφορά τριών γκολ, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, χάρη στο γκολ της Άννα Βιακίρεβα (24-27). Όμως, η «χάλκινη» του Ρίο ντε Τζανέιρο, τα έδωσε όλα για ανατροπή, και με δύο γκολ από τις Χένι Ρέισταντ και Σάνα Σόλμπεργκ Ίσακσεν μείωσε στο γκολ. Απέμεναν, όμως μόλις 30΄΄ και πλέον δεν υπήρχε χρόνος για τη Νορβηγία, με τις Ρωσίδες να πανηγυρίζουν την πρόκριση στην καταληκτική αναμέτρηση και την εξασφάλιση του Ολυμπιακού μεταλλίου.