MotoGP: Νικητής ο Μορμπιντέλι στο Σαν Μαρίνο

Ο Φράνκι Μορμπιντέλι μετά από μια εξαιρετική εκκίνηση, στην οποία ανέβηκε στην πρώτη θέση, παρέμεινε εκεί μέχρι το τέλος και είδε για πρώτη φορά την καρό σημαία στη μεγάλη κατηγορία, στην πίστα του Μιζάνο. Στον τελευταίο γύρο έχασε το 200ο του βάθρο, ο Βαλεντίνο Ρόσι.

Ο Ιταλός αναβάτης της δορυφορικής ομάδας της Yamaha, αφού άντεξε στην πίεση του Ρόσι για 7-8 γύρους, πήρε μεγάλη διαφορά που δεν μπορούσε να καλυφθεί από κανέναν και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της καριέρας του στο MotoGP.

Στη δεύτερη θέση, τερμάτισε ο Πέκο Μπανιάϊα με την Pramac Ducati κάνοντας εκπληκτικούς τελευταίους γύρους, εκμεταλλευόμενος την τελική της Ιταλικής ομάδας στις ευθείες και παρά το γεγονός ότι τα ελαστικά του είχαν υποστεί μεγάλη φθορά.

Πίσω του, ο Ζοάν Μιρ, ο οποίος έκανε την αντεπίθεση του στο τέλος και τέσσερις στροφές πριν το πέσιμο της καρό σημαίας, πέρασε τον «Γιατρό» Βαλεντίνο Ρόσι στερώντας του το 200ό βάθρο της καριέρας του.

Και μιας και αναφέραμε τον Ρόσι, να σημειώσουμε ότι οι δύο πρώτοι οδηγοί του σημερινού αγώνα στο Μιζάνο, ήταν μέλη της ακαδημίας του «γιατρού» (VR46 Academy).

Ρινς, Βινιάλες, Ντοβιτσιόζο (κακός αγώνας για το φαβορί του πρωταθλήματος…), Νακαγκάμι, Μίλερ και Εσπαργκαρό συμπλήρωσαν την πρώτη δεκάδα, από την οποία απουσίαζε ο Φάμπιο Κουαρταραρό. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας- μέχρι την έναρξη του Σαν Μαρίνο σήμερα- είχε δύο πτώσεις, επιβεβαιώνοντας την… καθοδική του πορεία.

Ο «Μόρπιντο» έγινε ο 5ος διαφορετικός νικητής (σε ένα grand prix, θυμίζουμε, που ήταν το πρώτο με κόσμο στις εξέδρες την εποχή της πανδημίας) σε 6 αγώνες!