«Κλείδωσε» θέση στην τετράδα το Λαύριο

Το Λαύριο νίκησε το Περιστέρι για δεύτερη φορά την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Ο Χρήστος Σερέλης είδε πέντε παίκτες του να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων για το 88-71 επί των «κυανοκίτρινων», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Basket League. Xάρη στη 14η νίκη του σε 17 αγώνες, το Λαύριο έφτασε τους 30 βαθμούς, βρίσκεται προσωρινά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά ουσιαστικά απόψε «κλείδωσε» μια θέση στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου. Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχτηκε ο Βασίλης Μουράτος με 17 πόντους, 9 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Από το Περιστέρι, ο Τεράν Πέτεγουεϊ σημείωσε 16 πόντους. Οι «κυανοκίτρινοι» που δεν είχαν τους Τζέι Κρόκετ και Τζέιμς Γούνταρντ μετρούν 26 βαθμούς με 9 νίκες – 8 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 68-63, 88-71

Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε γρήγορο ρυθμό μετά το τζάμπολ, κάτι που όπως αποδείχτηκε λειτούργησε υπέρ των γηπεδούχων. Το Λαύριο ξέφυγε με +10 (12-2) στο 4ο λεπτό. Μετά το 25-17 της 1ης περιόδου, ο Τέραν Πέτεγουεϊ «τρυπούσε» την άμυνα του Λαυρίου με διαδοχικά καρφώματα, με αποτέλεσμα να προσπεράσει, με 29-31 στο 15′ το Περιστέρι. Όμως, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έδειξε αντανακλαστικά για να απομακρυνθεί με +8 και να πάει με αυτή τη διαφορά (44-36) στα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο, οι Παναγιώτης Βασιλόπουλος και Χόρχε Γκουτιέρες έφεραν σε απόσταση βολής (51-50 στο 25′) το Περιστέρι. Όμως, το Λαύριο τιμώρησε τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου από την περιφέρεια και συγκεκριμένα έξω από τα 6.75. Οι γηπεδούχοι είχαν 4/12 τρίποντα έως τότε για να ευστοχήσουν έκτοτε σε 10/12 από τα 6.75! Το +16 (83-67) ήρθε στο 36ο λεπτό και ουσιαστικά ο αγώνας είχε κριθεί.

Διαιτητές: Μάνος, Κάρδαρης, Τζιοπάνος

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Κάρτερ 7, Μουράτος 17, Ντιαλό 14, Ντέιβις 12 (2), Γερομιχαλός 3 (1), Κόζι 12 (4), Σάβατζ 13 (3), Περσίδης, Ερμείδης, Ανοσίκε 8, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 16 (3), Βασιλόπουλος 14 (2), ΜακΛιν 4, Τζόουνς 11, Μάντζαρης, Σκορδίλης 6, Τσαϊρέλης 7, Σαλούστρος 3, Τόλα, Καράμπελας, Γκουτιέρεζ 10 (2)