Κέρδισαν Αταλάντα και Λάτσιο

Με το δεξί ξεκίνησαν πετυχαίνοντας εκτός έδρας νίκες Λάτσιο και Αταλάντα στη φετινή πρώτη αγωνιστική του Καμπιονάτο.

Τι κι αν βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ η Λάτσιο στο «Κάρλο Καστελάνι».

Έφερε τα πάνω-κάτω, επικράτησε με 3-1 της Έμπολι και πραγματοποίησε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στη φετινή SerieA.

Με τον Μαουρίτσιο Σάρι πλέον στον πάγκο και τον Πέδρο στην αρχική ενδεκάδα, οι «λατσιάλι» έφτασαν στην ανατροπή και μάλιστα από το πρώτο μέρος.

Η Έμπολι ξεκίνησε θετικά και προηγήθηκε με τον Φίλιπο Μπαντινέλι, ωστόσο η ομάδα της πρωτεύουσας αντέδρασε κι έφτασε στη νίκη με την κεφαλιά του Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, το σουτ του Μανουέλ Λατσάρι και το πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε.

Στο «Στάντιο Ολίμπικο», η Τορίνο έφτασε κοντά στο να πάρει βαθμό από την Αταλάντα.

Οι «μπεργκαμάσκι» πήραν το προβάδισμα από νωρίς, με τον Λουίς Μουριέλ να ανοίγει το σκορ εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Γιόζιπ Ίλισιτς.

Ο Ιβάν Τζούριτς πέρασε στο ματς τον Αντρέα Μπελότι και ο διεθνής Ιταλός φορ δικαίωσε τον προπονητή του λίγο αργότερα, ισοφαρίζοντας με ψηλοκρεμαστό σουτ για τη «γκρανάτα» σε 1-1.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο, ο 20χρονος Ρομπέρτο Πίκολι – που επίσης είχε περάσει ως αλλαγή – έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι.