Η Σέλτικ πήρε το προβάδισμα

Η Σέλτικ πήρε το προβάδισμα πρόκρισης νικώντας με 2-0 την Αλκμάαρ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Europea League.

Μετά από σέντρα του Τέρνμπελ απ’ τα αριστερά, ο Κιόγκο Φουρουχάσι άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό για την ομάδα της Σκωτίας.

Europa League: Κοντά στους ομίλους η Σέλτικ, 2-0 την Αλκμάαρ

Ο Ιάπωνας ήταν και ο δημιουργός του δεύτερου γκολ, καθώς μετά από δική του ασίστ, ο Τζέιμς Φόρεστ διπλασίασε τα τέρματα των Σκοτσέζων, στο 61ο λεπτό.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα, ο Τζέιμς Φόρεστ πήρε την κατοχή στην περιοχή μετά από πάσα του Φουρουχάσι, το σουτ του κόντραρε πάνω στον Λέσερτ και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Σέλτικ θα ταξιδέψει στην Ολλανδία την επόμενη εβδομάδα με ανεβασμένη ψυχολογία και στόχο να «τελειώσει» αυτό που άρχισε απόψε, στο «Σέλτικ Παρκ».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των Α΄ αγώνων των πλέι οφ του Europa League έχουν ως εξής: