Ευρωπαϊκό πρωταθλήμα: Ηττήθηκαν στην πρεμίερα οι Αρβανίτη-Καραγκούνη

Την ήττα με 2-0  γνώρισαν οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη από τις Μπίενεκ, Σνάιντερ (Γερμανία) στον πρώτο αγώνα του 6ου ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Βιέννη

Η Εθνική ομάδα ηττήθηκε σε 36 λεπτά σ’ ένα παιχνίδι όπου και στα 2 σετ πλήρωσε τα νεκρά διαστήματα που είχε μετά τον 10ο πόντο.

Στο 1ο σετ το ελληνικό δίδυμο ξεκίνησε εξαιρετικά έχοντας από την αρχή ένα προβάδισμα 1-2 πόντων (1-3, 3-5, 5-7, 7-9) με τις Γερμανίδες να ισοφαρίζουν 9-9 και με τυχερό άσο να κάνουν το 9-10. Η Αρβανίτη έκανε το 10-10 αλλά εκεί δεχθήκαμε ένα νέο σερί 0-3 για το 10-13.

Στο 11-13 χάθηκε διπλή κόντρα να μειώσουμε στον πόντο με το σκορ να ξεφεύγει στο 11-17 (2-10 το σερί των Γερμανίδων) και το σετ να κλείνει στο 15-21.

Στο 2ο σετ και πάλι προηγήθηκαμε γρηγορα με 2-0, για να προσπεράσουν οι Γερμανίδες με 3-4 και να υπάρχει απόλυτη ισορροπία μέχρι το 11-11 που έγινε 11-13 με άουτ της Αρβανίτη σε δύσκολη προσπάθεια μετά από άμυνα.

Με εξαιρετικό πέρασμα της ίδιας ισοφαρίσαμε 15-15, αλλά εκεί οι Γερμανίδες πήραν την αλλαγή και με άσο ξέφυγαν πάλι με 15-17 για να ακολουθήσει άουτ της Πένυς και κόντρα επίθεση για το 15-19 και να τελειώσει το σετ στο 16-21.

Στο άλλο ματς του ομίλου οι Κάιζερ, Μέπελινκ επικράτησαν με 2-0 (21-18, 21-13) των Φριντλ, Πφέφερ (Αυστρία) και οι τελευταίες θα είναι η αντίπαλος μας στο καθοριστικό ματς που θα κρίνει αν θα συνεχίσουμε στη φάση των νοκ άουτ.